Бюрхан Абазов: Страната ни има нужда от стратегия за развитие на рибарството за периода 2007-2013 г.

13.12.2005 | 13:11
по статията работи: econ.bg
Проведе се семинар за изработване на оперативна програма "Рибарство и аквакултури"

 

Принципите на Общата рибарска политика /ОРП/ имат за цел да създадат предпоставки за ефективното опазване и съхранение на живите морски ресурси и осигуряване на стабилни доходи за работещите в сектора, при стриктно използване на щадящи екологични методи. С оглед на предстоящото членство на България в ЕС и прилагането на регламентите на ОРП е наложително в сектор "Рибарство и аквакултури" да се изготви Национален стратегически план за периода 2007 – 2013 г.. Това каза в приветственото си слово зам. – министърът на земеделието и горите Бюрхан Абазов по време на първия семинар на работната група за изготвяне на оперативна програма "Рибарство и аквакултури", която се проведе в МЗГ, съобщава пресцентърът на министерството.

Необходима ни е действена, целенасочена и правилна Национална стратегия за развитие на отрасъла, на чиято основа да заработи Оперативната програма по "Рибарство и аквакултури". Приоритетите в програмата трябва да са точно разписани, а целите и етапите за тяхното достигане -  ясно очертани, изтъкна зам. – министър Абазов. Той подчерта, че от особено значение е изборът на приоритети за развитие на сектор "Рибарство", защото само така ще могат правилно и резултатно да се използват финансовите възможности на Европейския Фонд за Рибарство.

Преговорите за приемането на Фонд "Рибарство" от Съвета на Европа са близо до своя край, каза еврокомисарят в главна Дирекция "Рибарство" към ЕК Стефанос Самарас. Той подчерта, че се очаква в началото на следващата година да се приеме регламента за този фонд и така да се очертаят финансовите перспективи в отрасъла за периода 2007 – 2013 г.

Въпреки, че в България секторът реализира по-малко от 1% от БВП, той заема важно място в структурата на земеделието, като производител на ценна белтъчна храна. Рибарството осигурява заетост на големи групи от населението, както по крайбрежието на р. Дунав и Черно море, така и в някои райони на вътрешността на страната. У нас над 7 000 души са лицензираните индивидуални риболовци, занимаващите се с производство на аквакултури и промишлен риболов.

Основните въпроси, които стоят за решаване в контекста на европейската интеграция са свързани с морално остарелите средства за производство, амортизираните кораби, проблемите с капацитета и сигурността в преработвателната промишленост, високите енергийни разходи, слабото развитие на морските аквакултури и липсата на съвременно техническо оборудване.

Силните страни на отрасъл "Рибарство и аквакултури" са вече хармонизираното ни законодателство, високо квалифицираните ни  научни специалисти, ниското общо ниво на замърсяване на водите. Сред позитивите на сектор "Рибарство" са и действаща Национална програма за зарибяване на вътрешните водоеми и р. Дунав, упражнявания ефективен контрол по вода и суша, част от която е действаща наземно базирана Система за наблюдение на риболовните кораби и мобилните лаборатории за биологичен мониторинг в естествени водни обекти и рибовъдни стопанства. У нас има редица обекти, подходящи за любителски и спортен риболов, които са добра основа за развитие на риболовен туризъм.

Участниците в работната среща се обединиха около становището, че в Националната стратегия в сектор «Рибарство» трябва да залегне стимул за учредяване и признаване на организациите на производителите и на браншовите организации. Само така ще могат да се използват финансовите инструменти на ЕС за ефективно развитие на наличните ресурси и модернизация на производствени мощности. Сред приоритетите са модернизацията на флота, развитието на крайбрежните зони, подобряването на инфраструктурата на рибарските пристанища и повишаване на конкурентноспособността.

П овреме на срещата бяха изведени и основните заплахи, пред които е изправен сектор "Рибарство и аквакултури". Те са - евентуалния фалит на малките рибопроизводители, неефективно прилагане на ОПР, негативни последици от природни бедствия и незаконния риболов.

Пет са стъпките, които трябва да се направят по отношение на приспособяване капацитета на риболовния флот. На първо място, за ефективното му управление е необходимо той да бъде обвързан  с рибните ресурси. Втората стъпка е свързана с модернизацията на риболовните съдове, третата е подобряване на средствата за навигация и хигиенните условия на борда на корабите, а четвъртата - подмяна на риболовните уреди с нови. На пето място са изведени социално-икономическите компенсации за подпомагане управлението на риболовния флот, включително и професионално обучение.

Развитието на сладководното и морското аквакултурно производство до 2013 г., отглеждане на нови стопански видове, за които съществува пазар в страната, създаване на център за морски аквакултури, увеличаване на сертифицираните рибопреработвателните предприятия  са предложените мерки в Националната програма. 

За устойчивото развитие на крайбрежните и риболовни зони е набелязана необходимостта от извеждане на мерки за повишаване конкурентноспособността в сектора и до разнообразяване на икономическите дейности.

Голяма част от рибарските селища притежават съхранена етнография и архитектура, която може да се превърне в предпоставка за тяхното развитие, чрез използване на средствата от Европейския фонд за рибарство.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...