България ще издаде необходимите разрешителни за "Южен поток" и ще продължи подготвителните дейности по реализацията на проекта. Това обяви премиерът Бойко Борисов по време на посещението си в Брюксел.
Министър-председателят посочва, че е запознал представителите на страните от Европейския съюз (ЕС) с проблемите по проекта „Южен поток“, както и с тези за удължаването на живота на V и VI блок на АЕЦ „Козлодуй“.
„Това, което винаги съм казвал и отново го казах – че по "Южен поток" просто изолацията на България в ЕС не е дала възможност да се запознаят нашите колеги с проблемите по "Южен поток“. Сега хората го разбраха. Разбраха, че всъщност на практика имаме междуправителствено споразумение, одобрено от българския парламент, носим наказателни процедури от страна на ЕК, защото не са си направили така, както трябва търговете“, коментира министър-председателят.
Бойко Борисов посочва, че от Европейската комисия (ЕК) са посъветвали България да продължи подготвителните дейности по проекта „Южен поток“, които страната е поела като ангажимент.
„България трябва да ги извършава, за да няма никакви основания руската страна да каже, че по вина на България спира проектът. Защото ще ни осъдят и ще ни вземат парите, както по други такива проекти“, посочва той.
По отношение на алтернативите на проекта за газопровод, премиерът коментира, че на дневен ред стои предложението за изграждане на газов хъб у нас.
Намерението на България да продължи да работи по проекта „Южен поток“ веднага беше коментиран от руска страна. РИА Новости съобщи, че София възнамерява да издаде всички необходими разрешителни за газопровода и ще продължи работата по него.
Заедно с това изданието посочва, че по думите на българския премиер лидерите на ЕС са подкрепили България по отношение на позицията й за „Южен поток“.
На 1 декември руският президент Владимир Путин обяви в Анкара, че при сегашните условия Русия няма да строи проекта "Южен поток" и планира да изгради газопровод до Турция, като на турско-гръцката граница може да бъде създаден енергиен център за доставки на газ в Европа.
Малко след това президентът Путин представи план „Б“, според който ще се построи газопровод до Турция, преминаващ през Черно море. Той трябва да доставя синьо гориво на държавата и на останалата част от Стария континент. Тази идея обаче може да не бъде много по-успешна от първоначалния план за „Южен поток“, пише изданието.