Националната женска организация на ВМРО предлага да отпаднат всички разпореждания на НОИ, изданени преди началото на 2011 година, според които майките, които са получавали обезщетение и в същото време детето им е посещавало детска ясла трябва да връщат пари на държавата, предаде репортер на БГНЕС.
Жените в партията днес се събраха на кръгла маса, на която обсъдиха проблема с решението на НОИ, според които всички майки са получавали неправомерно пари за отглеждане на дете до двегодишна възраст, ако по същото време то е ходило и на детска ясла. От организацията отбелязаха, че изискването, свързано с детските ясли бе добавено през юли 2010 година и влезе в сила в началото на тази година. В официална декларация, която те ще изпратят до Народното събрание и до министър-председателя Бойко Борисов жените във ВМРО искат новото изискване да важи само за майките, получавали пари след 1 януари 2011 година. Те настояват и всички дублиращи се държавни структури, свързани с този въпрос, да бъдат закрити и да се усъвършенства структурата на нормативната уредба.
Жените в партията предлагат още общият стаж, необходим за получаване на майчинство да бъде една година, а за да се стимулират раждаемостта - да се дава субсидия при раждане в размер на 3 минимални работни заплати. Майчинството за близнаци да се отпуска за дете, а не за раждане, многодетните родители с 3 или повече деца да се пенсионират с 10 години по-рано от общо приетото, но само ако имат минимален осигурителен стаж от 20 години, са част от другите им идеи. Освен това от организацията ще настояват детските надбавки да станат 30 % от минималната работна заплата и да се премахне доходната граница за получаването им, за да няма дискриминация.
По време на днешната си кръгла маса жените във ВМРО отбелязаха редица проблеми във връзка с получаването на средствата за отглеждане на дете до 2 години и неяснотите около това кой кога и как трябва да връща неправомерно получени пари. Те отбелязаха, че различните териториални поделения на НОИ предоставят различна информация във връзка с този казус и за това поискаха уеднаквяване на действията на държавните институции. Според майките трябва да се промени думата " настаняване" в законодателния текст, свързан с приемането на малки в детско заведение. "Законите трябва да бъдат точни и ясни, така че да бъдат тълкувани правилно от всички хора, които са засегнати от тях. ", категорична е Милена Иванова от София, която също е майка.