Вдигаме акциза върху природния газ

25.09.2013 | 16:15
по статията работи: Ралица Стоянова
Промените в Закона за акцизите се налагат заради ангажименти към ЕС. ЕК обаче може да разреши ниските ставки да останат
Вдигаме акциза върху природния газ

Правителството одобри законопроект за изменение и допълнение на Закона за акцизите и данъчните складове и предлага на Народното събрание да го приеме.

С него се предлага увеличаване на акцизните ставки за природен газ, използван като моторно гориво и гориво за отопление, както и за тежките корабни горива. Предложенията са свързани с поетите ангажименти от нашата страна с Договора за присъединяване към ЕС относно повишаване на акцизните ставки за достигане на минималните нива на Общността, информират от правителствената пресслужба.

Увеличението на акцизните ставки е: за природен газ, използван като моторно гориво - от 0,85 лв. на 5,10 лв. за 1 гигаджаул; за природен газ, използван като гориво за отопление – от 0,10 лв. на 0,60 лв. за гигаджаул; за тежките корабни горива - от 600 лв. на 645 лв. за 1000 кг. 

България е изпратила до Европейската комисия нотификация за прилагане на намалена акцизна ставка върху природен газ, използван като моторно гориво, в размер на 0,85 лв. за 1 гигаджаул за период от шест години, считано от 01 януари 2014 г. Очаква се произнасяне от Европейската комисия по изпратената нотификация за съвместимостта с правилата в областта на държавните помощи. Поради това в законопроекта е предвидено, в случай на одобрение от ЕК, до изтичането на срока на действие на акта за одобряване на държавната помощ, приложимата акцизна ставка за природен газ с кодове по КН 2711 11 00 и 2711 21 00 да бъде 0,85 лв. за 1 гигаджаул.

Нотификацията е изпратена до ЕК на 8 август, но до момента няма отговор от Комисията по въпроса. Ако ЕК не се произнесе до 31 декември, по-високият акциз влиза в сила от 1 януари догодина, обясни миналата седмица зам.-министърът на финансите Людмила Петкова. Според нея обаче това едва ли ще се случи, тъй като природният газ е екологично гориво.

В изпълнението на Плана за намаляване на регулаторната тежест за бизнеса е предвидена промяна по отношение на намаляване на сроковете за издаване на разрешение за търговия с тютюневи изделия. Предвижда се, когато предоставените документи отговарят на изискванията на закона и предоставената информация е достатъчна, митническите органи да издават разрешението в 14-дневен срок от постъпване на искането, а не както досега – в едномесечен срок.

Със законопроекта се прилага одобрената от ЕК схема за държавна помощ „намалена акцизна ставка върху газьола, използван при първично селскостопанско производство чрез използване на система от ваучери за гориво”. Схемата е разрешена от ЕК през декември 2011 г. и е в сила до 31 декември 2013 г., но не е приведена в действие досега. Затова Министерството на земеделието и храните е изпратило искане до ЕК за удължаване срока на действие на схемата до 31 декември 2014 г.

За системата ще бъдат отпуснати 70 млн. лева от държавния бюджет. Очаква се тя да обхване 75 хиляди фермери, обясниха от финансовото министерство миналата седмица.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...