Борим се за 21 стотинки по-малко

17.09.2013 | 17:15
по статията работи: Ралица Стоянова
България настоява пред ЕК акцизът на природния газ да не се увеличава от догодина. Отпускат 70 млн. лева за по-нисък акциз на газьола за земеделците
Борим се за 21 стотинки по-малко

България е изготвила и изпратила нотификация до Европейската комисия (ЕК) с настояване акцизната ставка за природен газ от 1 януари 2014 г. да остане без промяна. В момента ставката за природен газ, използван като моторно гориво, е 0,85 лева за гигаджаул, а трябва да стане 5,10 лева за гигаджаул от догодина. Това каза зам.-министърът на финансите Людмила Петкова на пресконференция днес.

Давайки пример в килограми тя обясни, че акцизът на килограм природен газ при ставка от 0,85 ст. за гигаджаул е 4 стотинки, а при ставка от 5,10 лева става 25 стотинки за килограм. “Борим се за тези 21 стотинки по-малко”, каза Петкова. Тя добави, че искаме ставката да остане 0,85 лв. за гигаджаул за период от 6 години. Нотификацията е изпратена до ЕК на 8 август, но до момента няма отговор от Комисията по въпроса.

Ако ЕК не се произнесе до 31 декември, по-високият акциз влиза в сила от 1 януари догодина, обясни зам.-министърът. Според нея обаче това едва ли ще се случи, тъй като природният газ е екологично гориво.

По-нисък акциз върху газьола за земеделците

По време на пресконференцията Петкова представи и схема за държавна помощ за намален акциз върху газьола, използван от земеделците. 75 хил. производители на зърнени култури, грозде, овощни дървета и животни могат да се възползват от схемата. Помощта ще се предоставя под формата на ваучери като годишно за нея ще се отпускат 70 млн. лева от бюджета. Сумата би могла да се увеличава с 20%, тоест до 84 млн. лева, без да е необходима нотификация от ЕК, обясни зам.-министърът.

Тя добави, че схемата е одобрена от Комисията през 2011 г. и е трябвало да действа през 2012 и 2013 г., но не е въведена, тъй като не са направени промени в съответните закони.

Как ще се разпределят ваучерите?

Първоначалната квота ще се определя въз основа на заявената от производителя прогноза на годишното потребление на гориво. Тя ще се коригира според методика на фонд “Земеделие”. “Ако за обработката на 1 декар са нужни 8 или 10 литра гориво, няма как съответният земеделец да декларира 30 литра”, обясни Петкова. Окончателната квота ще представлява действително изразходваното за годината гориво.

Всеки фермер ще има право на до 8 ваучера според обема на горивото, което е заявил, че ще използва: до 370 литра - два ваучера; от 317 до 740 литра - четири; от 741 до 3700 литра - шест; над 3701 литра - осем. Ваучерите ще се дават на два етапа. На първия етап ще се предоставят ваучери за гориво в размер на 60% от отстъпката от акциза при първоначалната квота. На втория ще се отпускат ваучери за гориво, представляващо разликата между отстъпката от акциза по окончателната квота и по първоначалната. Ако разликата е отрицателна, производителят ще трябва да плати отстъпката от акциза по окончателната квота.

Земеделското министерство ще поддържа електронен регистър на предоставените ваучери. Производителите ще могат да купуват с ваучерите гориво от бензиностанции и данъчни складове. Те от своя страна ще се предават в съответното митническо учреждение по местонахождение и Агенция “Митници” ще прави проверки за автентичността на ваучерите.

Петкова увери, че няма опасност от фалшифициране на ваучери, тъй като те се печатат в Министерството на финансите като бандеролите.

Режим на касова отчетност на ДДС - за кого?

Зам.-министърът съобщи, че от въвеждането на специалния режим на касова отчетност на ДДС ще могат да се възползват 220 хил. фирми с оборот до 500 хил. евро Условието е те да не са нарушавали данъчното законодателство в последните две години и не са в производство по несъстоятелност или в ликвидация. 91% от всички регистрирани по ДДС фирми ще могат да се възползват от новия ДДС режим, прогнозира Петкова.

Когато дадена фирма отговаря на условията за ползване на режима, тя трябва да го прилага поне 12 месеца. Когато престане да отговаря на условията пък, трябва да подаде уведомление за прекратяване на режима до 7 дни след настъпването на промяната.

Според режима на касова отчетност на ДДС фирмите ще могат да изплащат данъка тогава, когато получат стоката си, а не когато се плаща фактурата за нея. Идеята е данъкът, който се начислява при получаването на плащането, да се отлага до момента, в който ДДС върху доставяните стоки или услуги е платен на доставчика.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...