Великобритания слага край на хартиените пари от 2015 г.

17.12.2012 | 17:26
по статията работи: Теодора Пенева
Специално оптично устройство ще пази полимерните банкноти от фалшифициране
<p>Идва ли краят на хартиените паундове?</p>

Идва ли краят на хартиените паундове?

Снимка: Sxc.hu

Нов вид пластмасови банкноти ще влезе в обращение в Обединеното Кралство през 2015 г., предричайки „смъртта“ на хартиените им еквиваленти, които носим в портфейлите си от повече от 300 години насам. Това информират от маркетинг-ориентирания сайт Thedrum.com.

Националната банка на Англия (Bank of England) е отворила търг за изработката на новите пари от пластмаса, започващ от 1 милиард британски паунда. Той ще се проведе през 2015 г. в предградие в град Есекс.

Новите банкноти ще бъдат водоустойчиви, много по-трайни и, най-важното – по-трудни за фалшифициране от старомодните си предшественици. На повърхността им ще има специален прозорец с вградено оптическо устройство, което се променя по специфичен начин под влияние на слънчевата светлина.

Засега не са проектирани специфични дизайни за иновативните пари, но се смята, че банката първоначално ще се фокусира върху по-ниската им стойност, с което да направи по-безболезнен скъпия преход.

Един от говорителите на Bank of England заяви, че към момента не са взети категорични решения, но институцията обмисля всички варианти.

За пръв път проектът е бил въведен в Австралия през 1988 г. Тогава банкнотите са постигнали успех, като са станали особено популярни сред местните сърфисти, тъй като те могат да ги държат в джобовете си, без да се разпаднат, пише британското издание „Дейли Мейл“.

Редица други държави обмислят въвеждането на банкнотите. Сред тях са Нова Зеландия, Румъния, Папуа Нова Гвинея, Мексико и Виетнам. През 1999 г. в Северна Ирландия специално е била отпечатана пластмасова валута в чест на идващото ново хилядолетие.

Миналата година Централната банка на Канада също обяви, че пуска в обращение полимерни банкноти от 100 долара. Тогава бяха изтъкнати предимствата им пред хартиените, особено в топлите страни. Тропическият климат е предизвикателство за парите от хартия, тъй като те лесно абсорбират влагата, в резултат на което бързо се цапат и захабяват, обясни тогава експертът по полимери Стейн Страус, цитиран от телевизия „България он еър“.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...