Венецуела въвежда двудневна работна седмица за държавните служители

27.04.2016 | 15:36
по статията работи: Даниел Василев
Мярката ще засегне над 2 милиона души, работещи в правителствени институции
Венецуела въвежда двудневна работна седмица за държавните служители
Снимка: Wikimedia

Правителството във Венецуела въведе двудневна работна седмица за служителите от публичния сектор като временна мярка за справяне с тежката енергийна криза в страната, предаде BBC. Вице-президентът Аристобуло Истуриз обяви, че работещите в държавните ведомства ще ходят на работа само в понеделник и вторник, докато кризата не приключи. „Публичният сектор няма да работи в средите, четвъртъци и петъците“, посочи той. Опозицията обвини властите, че взема погрешни мерки за разрешаване на енергийната криза в страната.

Понастоящем страната претърпява суша, която значително намали капацитета на водоизточниците, захранващи основната ѝ водноелектрическа централа. Мерките, обявени по националната телевизия, ще засегнат над два милиона държавни служители от общо 2,8 млн. души, работещи в различните правителствени институции.

По-рано президентът на страната Николас Мадуро намали работната седмица в публичния сектор с един ден, като петък беше обявен за неработен. „Искаме международна помощ, както и техническа и финансова подкрепа, за да се справим със ситуацията“, обяви Мадуро. „Взимаме най-добрите възможни мерки докато чакаме дъждовете да се завърнат“, допълни още той.

Освобождаването на работещите в публичния сектор през по-голямата част от седмицата е поредната мярка на властите във Венецуела. В края на миналата седмица те обявиха, че ще бъде въведен режим на тока, а през февруари властите ограничиха подаването на електроенергия за големите търговски центрове в страната. Предишните ходове на правителството на Мадуро допълнително влошиха икономическата криза в страната, като според икономисти затварянето на администрацията за 3 от 5-те работни дни допълнително ще влоши ситуацията във Венецуела, тъй като ще увеличи значително времето за получаване на услуги от страна на гражданите и бизнеса.

Венецуела беше засегната изключително тежко от спада на цената на петрола – основната ѝ експортна стока и източник на долари в страната. Той започна в края на 2014 г. при цена на петрола от около 110 долара за барел, като към февруари тази годината цената на суровия петрол се сви до 30 долара за барел. Кризата, която е влошавана от политиките на правителството, вече създаде дефицит на основни стоки в страната.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...