Кодова дума за SMS-играта на Econ.bg: PORTAL
Повече за играта ще научите ТУК. Участвайте, за да спечелите големите награди, които раздаваме по случай 10-ия рожден ден на Econ.bg!
Според министъра на труда и социалната политика Тотю Младенов има индикации на базата на ръста на производителността на труда, които позволяват ръст на доходите от 1 юли тази година. Това стана ясно по време на парламентарния контрол.
Министърът припомни, че темата за увеличението на минималната работна заплата, както и за препоръчителен индекс за нарастването на работните заплати в частния сектор на базата на индекса, се обсъждат в комисиите към тристранния съвет, както и в междуведомствена група.
Всички социални партньори имат съгласие за разработването на механизъм за определяне и актуализиране на размера на минималното възнаграждение. Обсъждат се различни варианти - обвързване на минималната със средната работна заплата, с производителността на труда, инфлацията и други икономически показатели, както и с минималните осигурителни доходи по икономически дейности и определяне по пътя на колективното и браншово договаряне.
Междувременно стана ясно, че правителството трябва да осигури допълнително над 474 милиона лева, ако от средата на годината въведе предложените от синдикатите мерки в подкрепа на доходите и социалните плащания. Това показва справка на Министерството на финансите.
Миналият месец ръководството на КНСБ предложи пакет от мерки за защита на най-бедните социални групи, както и мерки в подкрепа на работещите в бюджетния сектор. Предложенията бяха подкрепени от КТ "Подкрепа". Сред тях е увеличаване на минималната работна заплата от 240 на 290 лева от средата на годината, компенсиране на пенсиите и на заплатите в бюджетния сектор, увеличаване на детските надбавки с 10 лева.
Ако минималната работна заплата се увеличи с 50 лева от 1 юли, това ще вдигне автоматично обезщетението за отглеждане на малко дете до 2 години, месечната добавка за деца с трайни увреждания и помощите за деца с изявени дарби. Държавата ще разходва за това 36,22 милиона лева, а ще събере едва 11,115 милиона лева, което означава над 25 млн. лева реални допълнителни разходи.
Компенсирането на заплатите в бюджетния сектор с размера на инфлацията за предишните две години от средата на годината ще струва на бюджета 80,642 милиона лева, които са разликата между разходите за осигуровки и заплати и приходите от данъци и осигуровки. Синдикатите настояват за компенсиране на пенсиите, като очакваната индексация е 4,4% или 155,76 милиона лева разходи за държавата. Ако детските надбавки се вдигнат от 35 на 45 лева, това ще натовари бюджета с още 50 милиона лева до края на годината, информира Dariknews.bg.
Сред мерките, предложени от КНСБ и "Подкрепа", е също нарастване на гарантирания минимален доход от 65 на 84 лева, което ще доведе до вдигане на социалните помощи, а разходите ще се увеличат с 52,9 милиона лева. Синдикатите настояват социалната пенсия да се увеличи на 105 лева, което ще вдигне разходите със 7,8 милиона лева, както и за увеличаване на минималната пенсия за стаж и възраст от 136 на 159,50 лева, като така ще достигне 55 % от минималната работна заплата, и ще струва на държавата още 102 милиона лева.