Вече няма опасност за замърсяване на Черно море от "Нова Каховка", увери екоминистърът

14.07.2023 | 11:50
по статията работи: econ.bg
"Чистотата на морската вода е нещо, което постоянно се следи и трябва да следим", посочи той и призова всеки, който забележи нещо нередно, например заустване на фекални води в морето, да уведоми веднага ековедомството
Вече няма опасност за замърсяване на Черно море от "Нова Каховка", увери екоминистърът
Снимка: под лиценза на creative commons

Министърът на околната среда и водите Юлиян Попов увери, че темата за чистотата на водата по българското Черноморие повече няма основание да се повдига във връзка с трагедията в язовир "Нова Каховка" в Украйна, след като стената му беше взривена.

"Чистотата на морската вода е нещо, което постоянно се следи и трябва да следим", посочи той и призова всеки, който забележи нещо нередно, например заустване на фекални води в морето, да уведоми веднага ековедомството.

"От началото на войната Черноморието и въздухът в тези райони се следи много отблизо", увери още Юлиян Попов и отбеляза, че е разговарял с румънския си колега, който не могъл да разбере откъде идват паниката и тревогата в България за чистотата на водата.

"Казусът "Нова Каховка" и екологичното унищожение на Украйна е много сериозен проблем, но той е на територията на Украйна", отбеляза още министърът.

Коментира, че има и много активна пропаганда от страна на Русия с цел да бъде провален туристическият сезон в България и Румъния.

Увери, че подопечното му министерство е работило много усилено, за да може да дава непрекъснато обективна информация за чистотата на черноморските води.Във връзка с преговорите с Европейската комисия за предоговаряне на Плана за възстановяване и развитие в частта за отделяните емисии, Попов потвърди, че в момента се работи върху алтернатива, която България да предложи пред Брюксел.

Няма никакъв шанс въглищните централи да работят до 2038 г.

"Тя ще е с фокус върху енергийната ефективност - да се отдели по-голям ресурс върху енергийната ефективност и разрастването на възобновяемите енергийни източници. Когато предложим този пакет, мисля, че с Европейската комисия ще се разберем лесно. Но ние сме разпънати между нещо, което сме обещали, и нещо, което парламентът е приел и е рамка, от която не можем да се измъкнем. Но ще намерим решение в преговорите с Европейската комисия", уточни екоминистърът.

Подчерта, че няма никакъв шанс въглищните централи да работят през 2038 г. Правителството обаче щяло да предложи държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" да бъде запазена като стратегически резерв, който да бъде активизиран в случай на криза.

"За въглищните централи хоризонтът е пазарен, в момента работят или на загуба или със специална подкрепа. Частните централи ще започнат да напускат въглищното производство още през следващите години. 2038 година е много далече, няма никакъв шанс тогава да имаме въглищно производство", коментира още Юлиян попов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...