Вече сме с една стъпка по-близо до общ авиационен блок с Румъния

10.02.2010 | 16:04
по статията работи:
Днес правителството одобри меморандум за разбирателство между България и Румъния в областта на авиотранспорта
Вече сме с една стъпка по-близо до общ авиационен блок с Румъния

Внесеният от министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Александър Цветков в Министерския съвет (МСС) проект на Меморандум за разбирателство между Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) на България и Министерството на транспорта и инфраструктурата на Румъния беше приет днес.

С този документ се цели да бъде уредено сътрудничеството между България и Румъния във връзка с аеронавигационното обслужване.

Друг важен въпрос, който се урежда с документа, е свързан с действията за създаването на функционален блок от въздушно пространство (ФБВП). Този блок ще бъде изграден от въздушните пространства на България и Румъния и въздушното пространство, включено в обхвата на международноправните ангажименти на Република България и Румъния (DANUBE FAB), обясняват от МТИТС.

Ексминистърът на транспорта Петър Мутафчиев съобщи още преди година в специално интервю за Econ.bg за създаването на единния функционален блок между България и Румъния. Работното име на проекта е "Дунав". Двете страни са кандидатствали за финансиране от Европейската комисия (ЕК), с помощта на което ще се изпълни съвместният проект. Целта му е да се опростят процедурите при управлението на полетите между България и Румъния. Очаква се той за завърши през 2012 г., и се предвижда на следващ етап към него да бъдат привлечени и другите Балкански страни.

Предложеният проект на Меморандум е в съответствие със законодателството на Европейската общност за създаване на Единно европейско небе, организацията и използването на въздушното пространство в единното европейско небе, прилагането на това законодателство в държавите-членки и особено тяхното задължение да си сътрудничат за създаване на функционални блокове от въздушно пространство.

Функционалните блокове от въздушно пространство трябва да позволяват оптимално използване на въздушното пространство, като се отчитат потоците въздушно движение и тяхната добавена стойност, включително оптималното използване на технически и човешки ресурси, на базата на анализ на разходите и предимствата.

Работата по установяването на функционален блок от въздушно пространство е проект, чийто напредък и положителни резултати зависят изключително от доброто взаимодействие и ангажираност на основните участници в него от българска страна, както и съответните институции и организации от румънска страна. Предложеният проект на Меморандум последователно урежда стъпките и действията, които следва да предприемат страните по него, както и техните ангажименти.

 

 

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...