ВиК холдингът ще отчита Ковдид болните по отпадните води

11.08.2021 | 10:30
по статията работи: interview interview
Не е ясно за какво ще се изразходват близо 900 млн. лв.
ВиК холдингът ще отчита Ковдид болните по отпадните води

Старото ръководство на ВиК Холдингът е разработил методика за теставане на отпадъчните води, чрез която може да се установи броят на заразените от коронавирус в дадена област. Това става ясно публикация на интернет сайта на холдинга.

Това е направено по препоръката на Европейската комисия, която "силно насърчава" държавите - членки да въведат до 1 октомври 2021 г. национална система за наблюдение на отпадъчните води, насочена към събиране на данни за SARS-CoV-2 и нейните варианти в отпадъчните води.

Системата за мониторинг трябва да включва големи градове с над 150 000 жители, а минималната честота на вземане на пробите да бъде два пъти седмично.

ВиК холдингът е направил и пилотно проучване в 10 пречиствателни станции. Данните са предоставени на Министерството на здравеопазването през май, но към момента не е проявен интерес за продължаване на следеното на тези показатели, въпреки че страната ни е изправена през нова четвърта вълна, казаха от дружеството.

Наблюдението на градските пречиствателни станции за отпадни води е инструмент за определяне на степента на заболелите от Covid-19 и агломерации и може да служи като ранно предупреждение за повторно появяване на циркулация на SARS-CoV-2. По този начин могат да се вземат превантивни управленски решения от страна на съответното РЗИ с цел ограничаване на разпространението на вируса.

ВиК Холдингът може да дава информация за хода на болестта в 97 населени места - толкова е броят на пречиствателните станции за отпадъчни води. Те са в активите на 20 ВиК оператора, които са под шапката на холдинга.

Среща на регионалния министър с новото ръководство на холдинга

Междувременно министърът на регионалното развитие арх. Виолета Комитова се срещна с новите шефове на ВиК Холдинга във вторник.

Тя смени почти цялото ръководство на единственото държавно дружество, създадено по времето на ГЕРБ, което не изхарчи авансово внесения 1 млрд. лв., вкарвайки кадри на ДПС.

За шеф на Надзорния съвет пък беше назначен бившият военен министър от кабинета на тройната коалиция Николай Цонев.

От старото ръководство на холдинга остана единствено изпълнителният директор Илиян Илиев, който е от бранша.

Служебният министър на регионалното развитие е поискала ясна визия за ВиК отрасъла и оптимизиране работата на ВиК холдинга. "Крайно време е дружеството да заработи на пълни обороти, да окаже реална подкрепа на този стратегически сектор и да се погрижи за ВиК-ата в страната и хората", е заявила а по време на срещата арх. Комитова, цитирана от пресцентъра на МРРБ.

В съобщението е посочено още, че е необходимо да се оказва не само финансова, но и експертна помощ на водните оператори и да се осигурят различни източници на финансиране. Целта е да се подобрят условията на работа във ВиК дружествата от една страна, а от друга - да се повиши качеството на ВиК услугите за населението, посочват от МРРБ.

Мълчание за какво ще се харчат 900-те млн. лв.

На фона на около 300 населени места без вода или на режим няма яснота за какво ще бъдат изхарчени около 900-те млн. лв. по сметките на ВиК Холдинга. Назначеното ново ръководство до момента не е представяло публично плановете си. Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) все още не е отговорило и на запитването на Mediapool.

От интернет сайта на холдинга става ясно, че другите два проекта, по които работи, но са в съвсем начален етап, са ремонтът на стената на язовир "Бели Искър" и осигуряването на резервното водоснабдяване на София.

ВиК холдинга отпусна и няколко заема на водните си дружества за решаване на проблеми с безводието.

Около 1.5 млн. лв. получи ВиК Бургас за решаване на проблема с безводието в село Маринка, но проектът се бави по неясни причини. В началото на август жителите на селото дори блокираха международния път в знак на протест заради честите ВиК аварии и спиране на водата.

Говорителят на ВиК Бургас Димитър Гюров нарече протеста на жителите на селото неоснователен. "Слаби връзки, спукване на водопровод, причините са десетки, но не виждам причина заради седем аварии през последните три месеца хората да протестират и то да спират международния трафик между Бургас и Малко Търново", каза Гюров пред БНР. Той не коментира какво е направил водният оператор с отпуснатия милион за село Маринка.

ВиК Холдингът отпусна и около 6 млн. лв. на ВиК Пловдив за реализацията на проекта за обновяване на водопровода и настилката на три булеварда - "Христо Ботев", "Коматевско шосе" ( до кръстовището с бул. "Александър Стамболийски" ) и част от бул. "Копривщица", който се реализира в момента.

Освен тези два инфраструктурни проекта ВиК Холдингът даде и заеми за погасяване на задължения на ВиК оператори за електроенергия, такси за водоползване към байсеновите дирекции и "Напоителни системи". Публично известни са двата заема за ВиК-тата в Добрич и Шумен.

Източник: Mediapool.bg

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 13.12   1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма. 1519 г. – Експедицията на Фернандо...