Най-значимият фактор за изпадането в бедност е образованието. Това каза икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Явор Алексиев по време на конференцията „Разрези на бедността: Образованието и заетостта като фактори за кривата на доходите и щастието в България“.
Най-рисковата група в обществото са безработните с начално или по-ниско образование, където рискът от бедност е над 80%, въпреки че в абсолютна стойност тази група формира относително малък дял от обществото. При пенсионерите приходите са относително по-равномерно разпределени, което е следствие от разходопокривния модел на пенсионната система.
Младите (групата от 18 до 29 години или общо) са носители на „новото“ на пазара на труда по умения и квалификация, смятат експертите от ИПИ. Сред младежите доходите са относително изключително разпределени, а нивото на бедност е по-ниско от средното – 18% при младежите спрямо 21% средно за страната.
Сред младежите висшисти (192 000 души) рискът от бедност е едва 2%, а средният еквивалентен доход е между 800 и 900 лв. Сред младежите с основно образование рискът от бедност обаче вече е 28%, а сред младежите с начално образование рискът от бедност е 44%. Средните им еквивалентни доходи са 251 лв. на месец, но въпреки това групата е относително малка – само 62 000 души, макар и изключително статична спрямо останалите групи младежи.
В групата на младежите 434 000 души работят, 378 000 души са икономически неактивни, а безработните са 210 000 души. Разликата между еквивалентните приходи на заетите младежи (663 лв. на месец) и безработните (412 лв. на месец) е почти 250 лв. месечно, сочат данните на изследването.