Заместник-министрите на финансите на страните от Г-20 (най-големите икономики в света) са провели рано тази сутрин конферентен телефонен разговор, за да обсъдят европейската дългова криза и намаляването на кредитния рейтинг на САЩ.
Това е съобщил пред агенция "Ройтерс" южнокорейският заместник-министър на финансите Чой Чжон-гу, но е отказал да съобщи някакви подробности.
Изразих позицията на Южна Корея, че няма да има изненадваща промяна в управлението на нашия резерв, е казал Чой, имайки предвид, че Южна Корея държи американски държавни облигации за над 300 милиарда долара в чужди валути. Няма алтернатива на американските държавни облигации, която да предлага същата стабилност и ликвидност, е допълнил южнокорейският заместник-министър.
Тази нощ се очакваше, че аналогична телеконференция ще проведат и министрите на финансите на Г-7.
Британският премиер Дейвид Камерън, който е в отпуск в Италия, и френският президент Никола Саркози са обсъдили снощи в телефонен разговор финансовото положение след понижаването на кредитния рейтинг на САЩ. Говорител на Камерън заяви, че двамата са разговаряли и за ситуацията в еврозоната, но не съобщи подробности.
Европейската централна банка ще проведе телефонна конференция, за да обсъди развитието на дълговата криза в еврозоната и възможността да купува италиански държавни облигации.
Междувременно висш икономически съветник на Белия дом жестоко разкритикува Standard & Poor's (Стандард енд Пуърс) за решението им да намалят кредитния рейтинг на САЩ, въпреки че са направили грешка от 2 трилиона долара в изчисленията си, предаде Ройтерс.
Джийн Стърлинг, ръководителката на Националния икономически съвет към президента, разпространи изявление, в което нарича "смайващи" мащаба на грешката, допусната от рейтинговата агенция, и готовността й веднага да промени основните си аргументи, изложени в прессъобщението, след като било посочено, че има грешка. Това намирисва на институция, която първо прави изводи, а след това нагажда към някакви аргументи, които да им пасват, заявява Стърлинг, цитирана от БТА.
Standard & Poor's, една от най-големите агенции в бранша, в петък понижи с една степен оценката си за кредитния рейтинг на САЩ поради опасения, свързани с растящия бюджетен дефицит и държавен дълг на САЩ. Американското финансово министерство заяви, че агенцията е сбъркала с около 2 трилиона долара в изчисленията си. Standard & Poor's заяви, че след обсъждане с министерството на финансите е променила икономическите си изводи, но това не се отразява на решението й да намали рейтинга на САЩ.