Време е да направим най-важната крачка - отмяна на наказанието "доживотен затвор без право на замяна". Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова на конференция, посветена на института "Помилване", предаде БНР.
Според Попова това наказание е нехуманно и е равносилно на смъртното и затова за него няма място в модерната наказателна европейска политика. По думите ѝ то без перспектива, надежда и цели, предаде БТА.
"Няма шанс за помилване, а човекът не се отчита като ценност", допълни вицепрезидентът,
Попова уточни, че законодателят трябва да предвиди достатъчно тежко наказание за онези, които са извършили тежки престъпления. На форума немският посланик Матиас Хьопфнер коментира системата на помилване в Германия. Според него помилването е знак за зрялост на всяка една правна система.
Попова каза още, че е нужен дебат за трансграничната организирана престъпност с обща европейска прокуратура и борба с корупцията, за която е нужен единен поглед и мониторинг на всички държави.
Вицепрезидентът определи като "дефицит" в конституцията възможността президентът само веднъж да може да откаже да подпише указ за назначаването на главен прокурор и председатели на върховните съдилища. Тя се обяви и за повече прозрачност при помилванията.
Пред журналисти Маргарита Попова коментира още, че иска да види още по-висока летва при предстоящия избор на главен прокурор, като според нея е по-важна не концепцията, а мотивацията на кандидатите. Според Попова има достатъчно достойни юристи, които могат да бъдат избрани за конституционен съдия.