Владимир Каролев: За обществото е по-полезно КТБ и ТБ „Виктория“ да бъдат отворени

01.10.2014 | 14:35
по статията работи: Мина Стойчева
Продължавам да мисля, че е възможно да се намери пазарно решение за банките, казва икономистът
Владимир Каролев: За обществото е по-полезно КТБ и ТБ „Виктория“ да бъдат отворени

За обществото е по-полезно Корпоративна търговска банка (КТБ) и ТБ „Виктория“ да бъдат отворени. Продължавам да мисля, че е възможно да се намери пазарно решение и да не се наложи тяхното затваряне. Това коментира пред Econ икономистът Владимир Каролев.

По неговите думи според законодателството у нас най-късно на 20 декември трябва да стане ясно какви действия ще бъдат предприети по отношение на двете банки. Той коментира, че вероятно до 20 октомври, или дори по-рано трябва да бъдат готови докладите на одиторите на поставените под специален надзор финансови институции.

Тогава, ако двете банки имат положителен капитал може да има пазарно решение – да се намерят инвеститори, които да рекапитализират банките“, обясни Каролев. „Ако нямат положителен капитал веднага ще започне процедура по несъстоятелност. Тогава вече ще тръгне този период от 20 дни, в които ще трябва да се връщат депозитите. Дано не се стигне до там, защото това е по-лошият вариант за всички“, допълни той.

Заедно с това Владимир Каролев изрази сигурност, че за ТБ „Виктория“ има купувач. „Още първия одиторски доклад за тази банка беше официално обявено, че е с хубав кредитен портфейл“, припомни той.

Икономистът обясни, че по отношение на възможността на Фонда за гарантиране на влоговете за изплащане на депозитите, не е най-големият проблем липсата на средства в него. „Той може да вземе заем, който ще бъде гарантиран от държавата. Също така може да вземе предварително вноски от търговските банки, защото се финансира от тях. Друг вариант е да се увеличи вноската на банките. Въпреки това тези варианти не са особено хубави“, смята Владимир Каролев.

Според него също така не е добра алтернативата за изплащането единствено на гарантираните депозити. „Това ще бъде полезно само за тези, които имат блокирани пари в рамките на гарантираните суми до 100 хил. евро, но ще бъде абсолютно вреден за всички фирми, общини, болници, които имат там повече пари в банките“, завърши той. 

В началото на седмицата финансисти коментираха, че държавата обмисля всички възможни варианти за случая с КТБ. Според тях везните може да се наклонят в полза на национализация на банката, въпреки че подобен вариант би струвал скъпо – в размер на 6 млрд. лв. Експерти във финансовия сектор се обявиха против подобен подход и настояват за пазарно решение и използването на частни инвестиции за оздравяване на КТБ. Според тях това е най-лошият и най-скъпият за данъкоплатците вариант.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...