Влизането на България в Шенген се отлага за след март 2013 г.

24.10.2012 | 17:30
по статията работи: Петър Чернев
Планираше се въпросът да бъде обсъден на среща на вътрешните министри на държавите членки на ЕС в Люксембург
Влизането на България в Шенген се отлага за след март 2013 г.

Разглеждането на кандидатурите на България и Румъния за членство в Шенгенското безвизово пространство беше отложено за март 2013 г. Решението е взето заради несигурността около възможностите на властите в двете страни да спазват задълженията си. Това съобщиха дипломатически източници в Брюксел, цитиран от АФП.

Планираше се въпросът да бъде обсъден на среща на вътрешните министри на държавите членки на ЕС в Люксембург, но "времето още не е дошло да вземем решения", заяви един от източниците. Темата за присъединяването "ще бъде отложена за март 2013 г., но това не означава, че тогава ще бъде взето решение", уточни един от европейските дипломати. Тогава министерските срещи ще бъдат председателствани от Ирландия.

Редица страни, сред които Холандия и Германия, смятат, че условията за присъединяване на двете държави за момента не са изпълнени и дори Европейската комисия изразява резерви. Резервите са свързани с политическото положение в Румъния. Има сериозни съмнения относно ангажимента на правителството, оглавявано от Виктор Понта, да спазва принципите на правовата държава.

Европейската комисия, която няма никакви правомощия да взема решения по въпроса, трябва да публикува през януари доклад с оценка за напредъка на България и Румъния. Документът ще послужи на европейските правителства да дадат мнението си. Резултатът от парламентарните избори на 9 декември в Румъния може да се окаже решаващ, информира БГНЕС.

Властите на двете страни-кандидатки разбраха положението и вече нямат фиксирана дата за присъединяването. "Решението трябва да бъде взето в добър момент", заяви дипломат от държава членка на Шенгенското пространство. Присъединяването на България е свързано с това на Румъния и в резултат на това София е жертва на критиките, отправяни от държавите членки на Шенген срещу Букурещ.

 

Холандия смята, че въпросът за приемането на България и Румъния в Шенген не трябва да бъде обсъждан преди допълнителния доклад на Европейската комисия (ЕК) за Румъния, който предстои да излезе в края на годината. Това става ясно в средата на септември от внесената в холандския парламент позиция на правителството за летните доклади на ЕК за правосъдието и вътрешните работи, информира БНР.

 „България и Румъния са жертва на политическите игри в Нидерландия. Превес вземат популизмът и национализмът и това отнема справедливия ни шанс", коментира дни по-рано вицепремиерът Симеон Дянков. България отдавна е изпълнила изискванията за присъединяване, допълни той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...