FT: Надеждите на Румъния за Шенген засега са попарени

19.09.2012 | 14:50
по статията работи: Теодора Пенева
Заради политическия смут в страната беше отложена днешната среща, на която страните-членки трябваше да обявят окончателната си присъда. Решението засегна и България
FT: Надеждите на Румъния за Шенген засега са попарени

Надеждите на Румъния да се присъедини към шенгенската зона тази седмица бяха попарени, след като няколко страни-членки заявиха, че засега членството ѝ би било твърде прибързано, предвид факта, че държавата все още е в период на политически смут. Това информира снощи икономическият сайт Ft.com, позовавайки се на информация на кореспондента си в Брюксел. Тази ситуация предизвиква някои въпросителни и за влизането на България в Шенгенското пространство.

Стана ясно, че се отлага нарочената за днес (19 септември 2012 г.) среща на европейските вътрешни министри, в рамките на която те трябваше да гласуват за присъединяването на северната ни съседка към единната визова система. Това стана, след като Германия, Холандия и Белгия дадоха да се разбере, че на този етап няма да подкрепят членството на Румъния.

Според европейските дипломати решението за разширяването на шенгенската зона, което изисква съгласието на всяка една държава-членка на Европейския съюз (ЕС), може да почака, докато приключат парламентарните избори в Букурещ. Те ще се проведат този ноември.

Това отлагане е най-големият удар за Румъния, откакто борбата за надмощие между президента и премиера на страната предизвика загрижеността на международната общност относно демократичната стабилност на един от най-новите членове на ЕС.

"Тази среща трябваше да бъде отменена, за да се избегне една ситуация, която би била смущаваща за всички намесени страни", е казал един от европейските дипломати. "През март вътрешните министри на всички 27 държави се съгласиха да излязат с окончателно решение за влизането на Румъния, но впоследствие стана ясно, че заради политическата обстановка там е трудно за някои държави да го подкрепят", е обяснил той.

Остър политически спор, в който Виктор Понта, лявоцентриският министър-председател, ограничи независимостта на Конституционния съд на страната като част от усилията си да дискредитира президента Траян Басеску, е подтикнал някои европейски държави да променят позицията си относно членството ѝ в Шенген.

Германия, например, не беше против влизането на Румъния във визовата зона. Неочакваното нарушаване на върховната позиция на закона в страната стана причина немският канцлер Ангела Меркел да заяви, че това е "неприемливо", тъй като така се нарушават основните принципи на европейското право.

Интервюираният в Брюксел дипломат е заявил: "Берлин осъзна, че ако не бъде изпратен сериозен знак на Букурещ, от там няма да започнат да се отнасят сериозно към повишената тревога от страна на ЕС".

"Решението да се отложи гласуването за Румъния засегна и България, която също очакваше крайната присъда тази сряда", отбелязва в края на статията си изданието. "И двете страни се присъединиха към Европейския съюз през 2007 г., надявайки се на бързо присъединяване към Шенген".

Оцени статията:
3.00/2
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...