От бездействието на БНБ по случая с Корпоративна търговска банка (КТБ) става ясно, че по някакъв начин централната банка и нейното управление е зависима от някакви кръгове. Това се казва в писмо на клиенти и вложители в КТБ, обединени в учредения преди дни Комитет за защита на банковата и финансовата стабилност в България. Писмото е адресирано до гуверньора Иван Искров и Управителния съвет на БНБ, с копие до президента Росен Плевнелиев.
От комитета призовават централната банка да предприеме всичко възможно, предвидено от закона, за да отвори отново поставената под специален надзор банка. Според тях с бездействието си БНБ краде човешки съдби и дестабилизира държавата.
Публикуваме писмото без редакторска намеса:
„УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ИСКРОВ,
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА ОТ УС НА БНБ,
Ние, близо 500 учредители на Комитета за защита на финансовата и банковата стабилност в България, Ви пишем с голяма тревога, защото сме свидетели на граничещо с престъпление бездействие от страна на БНБ за разрешаване на проблема с КТБ. Вместо да се заемете сериозно и спешно с оздравяване и отваряне на поставената под особен надзор банка, Вие правите опити за протакане и бягате от вземане на бързи решения по един казус, който засяга хиляди данъкоплатци и вложители. Предупреждаваме Ви, че колкото повече БНБ „бави топката“ и потъва в необяснимо мълчание, толкова последиците за държавата ще са по-лоши.
Както на българското общество, така и на Централната банка трябва да е ясно, че не българските данъкоплатци и вложители правят опит да ограбят КТБ, а едни хора, чиито имена не се артикулират, искат да окрадат банката.
Ето защо ние изключително много разчитаме на ясна и точна позиция от страна на главния прокурор, който с действията си да защити българските данъкоплатци и вложители. Обществото трябва да научи имената на истинските виновници, които нелепо застрашиха банковата и финансовата стабилност на държавата. Бъдете сигурни, че каквото и да се случи, ние ще търсим виновните докрай. Това означава, че ще търсим докрай и отговорност за бездействието на гуверньора и на членовете на Управителния съвет на БНБ.
В България има държавни структури, които са длъжни по закон да контролират банковата система – това са БНБ и Банковият надзор. БНБ е онази държавна институция, която дава лицензи на всички банки в България.
Не вложителите, а Централната банка е длъжна да осъществява контрола и надзора над банките. Не вложителите, а Централната банка определя политиката по лихвите на всяка банка. Недопустимо е да се говори, че единствените интереси са тези на банкерите, които вземат лихвите, а на хората, които влагат живи пари, да се лепят етикети, че са „лакомници и тарикати“. И затова питаме: Когато една банка дава по-висока лихва - този процес от вложителите ли се контролира? И какво правеше Централната банка, когато лихвите в една банка бяха по-високи спрямо другите търговски банки – услужливо мълчеше! Мълчите и сега, но мълчанието Ви граничи с престъпление. Вложителите не са никакви тарикати, те са добри български данъкоплатци. Да припомним, че държавата им взема обратно 8 на сто от лихвите по срочните депозити. А какво са виновни десетките фирми с хиляди работни места, които имат разплащателни сметки в КТБ, защото са повярвали на държавата, на нейните институции, на Вас и на уверенията Ви, че това е една истинска и надеждна банка?!
Уважаеми господин Искров,
Уважаеми дами и господа от УС на БНБ,
Ние вече преживяхме пирамидите, фараоните и града на мечтите от ранната демокрация, от които останаха само кредитни милионери. Уверяваме Ви, че този път няма да позволим никакво ограбване на парите на хората и ще искаме сурово наказание за всички виновни.
От Вашето бездействие по казуса КТБ става ясно, че по някакъв начин сте зависими от някакви кръгове. Ние Ви молим да излезете от тази зависимост и да върнете нашите пари. С бездействието си Вие крадете човешки съдби и дестабилизирате държавата.
Призоваваме Ви незабавно да изпълните задълженията си и да създадете условия КТБ спешно да възстанови дейността си по един от предвидените в закона варианти. Длъжни сте да го направите!
28 август 2014г.
София
От учредителите на Комитета“