Парламентарната опозиция, с изключение на "Атака" и независимите депутати, поискаха оставката на кабинета "Борисов". Парламентарните групи на БСП и ДПС внесоха в парламента третия по ред вот на недоверие срещу правителството заради провала на политиката по вътрешна сигурност и обществен ред, отложеното присъединяване към Шенген, полицейщината и нарушаването на основни човешки права. Веднага след това от левицата и движението на Ахмед Доган се заканиха още през септември да внесат ново искане за оставка на кабинета. Този път заради провал в цялостната политика.
Според ДПС, въпреки че опозицията няма да успее да събере нужните 121 гласа в подкрепа на исканата оставка на кабинета, вотът вече е успял, защото е свалил маската на "Атака". От партията на Волен Сидеров пък обвиниха другите партии в предизборни акробатики, които целят да привлекат избиратели.
Христо Бисеров от ДПС: Никой не знае кое копче на независимия народен представител ще бъде натиснато, за да можем да прогнозираме той кое копче ще натисне, но "Атака" спасява ситуацията.
Поведението на "Атака" е лицемерно, смята Екатерина Михайлова от ДСБ.
Николай Пехливанов от "Атака" заяви: Ние си имаме своите забележки и критики към управлението на ГЕРБ, както и към управлението на министър Цветан Цветанов. Това са неща, които ще кажем при дебатите на вота на недоверие, но няма да участваме в театралните постановки, които се организират от БСП и ДПС единствено и само с ясния мотив да втвърдят своя електорат предизборно.
Лидерът на левицата Сергей Станишев посочи, че този вот отдавна е назрял и е отрицание на модела на управление. Неслучайно се очертава всички демократични партии да застанат зад мотивите, отбеляза той. Мотивите не се изчерпват с един или друг случай, става дума за една система на управление, пълен произвол, силоващина, а не ред в областта на работната на МВР и силовите структури, обясни бившият премиер, цитиран от БТА.
Накрая Лютви Местан от ДПС обобщи и предупреди за нов вот на недоверие срещу правителството през есента: Смятаме, че този вот артикулира реални обществени настроения, променени
драматично и в този смисъл, ако ГЕРБ са решили с цената на продължаващото силово налагане на властта си да изкарат пълния си мандат, мисля, че са избрали пътя на агонията. Зам.-председателят
на ДПС коментира още, че не е задължително формулата на предсрочни избори да е "3 в 1", тоест заедно с местните и
президентските избори.
По време на съвещателния сбор на "Атака" в събота направих доклад, в който не спестих критики към управлението на ГЕРБ, че партията не прави нужното да промени колониалния модел в България. Това каза на пресконференция днес във Варна председателят на "Атака" Волен Сидеров. Той обясни, че у нас всяка дейност, носеща печалба, е в чуждестранни ръце, а това според него декапитализира страната.
За да бъде успешен вотът, трябва да бъдат събрани 121 гласа. ГЕРБ има 117 депутати. Освен тях шестима от всички 18 независими народни представители заявиха в декларации, че подкрепят кабинета. Засега единствено петима от депутатите на РЗС, водени от Яне Янев, подкрепят оставката на Бойко Борисов, а останалите седем народни представители, отцепници от ДПС и "Атака", все още не са обявили позицията си. Ако партията на Волен Сидеров не участва в гласуването, мнозинството разполага с около 130 гласа, които гарантират спокойствие на правителството, информира Dariknews.bg.