Все повече протести в Китай около казуса "Сенкаку"

18.09.2012 | 10:35
по статията работи: Александър Димитров
Японските предприятия продължават временно да прекратяват дейността си, тайванци гориха японското знаме в Тайпе
Все повече протести в Китай около казуса "Сенкаку"

 

Напрежението около китайско-японския конфликт за островите Сенкаку се покачва още повече. Масовите антияпонски протести в Китай продължават, а двама японци са акостирали на един от островите, съобщава "Би Би Си“.

Същевременно стотици японски предприятия, както и посолството на страната в Китай, са прекратили дейността си временно поради вълненията. Днес, вторник (18 септември), се очаква ситуацията да се усложни още повече поради годишнината от Манджурския инцидент през 1931 година, при който японската армия провокира военен конфликт, окупирайки за няколко дни две провинции в китайския регион
Манджурия.

Активистите този път са хиляди на брой, като само пред японското посолство в Пекин са се събрали стотици граждани според текущите медийни данни. Някои от тях хвърлят пластмасови бутилки по сградата на посолството, други скандират лозунги. В района се наблюдава засилено полицейско присъствие с цел озаптяване на тълпата.

В тези условия Леон Панета – министър на отбраната на САЩ, ще говори със своя японски колега и с китайски лидери от управленския елит. Целта на дискусията ще е опит за постигане на конструктивно споразумение, което да тушира конфликта.

Акостиралите японци пък са поредните инцидентни посетители на Сенкаку, след като и техни сънародници, и китайци, решиха да „кацнат“ на островите. Впоследствие неканените гости са напуснали територията на Сенкаку.

Млад японец пък е хвърлил димки в китайското консулство в град Фукуока, Япония. Поведението му той е обосновал с възмущението от погромите срещу японски предприятия в Китай, съобщава агенция „Фокус“, цитирайки Киодо.

Тайван, който е друга заинтересована в конфликта страна, също се намеси в ситуацията. Над сто тайвански активисти са изгорили японското знаме по време на протест в центъра на Тайпе.

Във финансов аспект все повече се засилват притесненията относно търговията между поляризираните Китай и Япония. Нейният упадък покрай конфликта може да има доста сериозно влияние върху китайския икономически растеж. Масовото затваряне на предприятия и очертаващото се снижаване на рейтинга на Китай като добра страна за инвестиции несъмнено ще доведат до икономически проблеми.

Припомняме, че всичко започна с национализацията на Сенкаку от страна на Япония. Островите са потенциално богато газово находище и затова интересите спрямо тях са доста значителни. Претенции към веригата имат Китай, Япония и Тайван.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 04.11   1429 г. – Арманяк-бургундска гражданска война: Жана д'Арк освобождава Сен Пиер льо Мутие. 1501 г. – Катерина Арагонска (по-късно първа съпруга на Хенри VIII)...