В туристическите пакети, които се предлагат на чужденците, гостуващи във Вeлико Търново, да се включват и зъболекарски услуги. Около тази идея се обединяват все повече представители на туроператорски фирми от региона и местни зъболекари.
Зъболекарският туризъм е неразработена ниша, за която е необходима сериозна реклама зад граница, твърди д-р Николай Войчев. Според него в региона има добри специалисти, които биха извършвали без проблем такива услуги, но промоцията на нашите стоматологични услуги в чужбина не е достатъчна. За да се осъществи това начинание, лекарите трябва да вложат много средства в модернизирането на техниката и кабинетите си, смята д-р Илия Минев председател на Регионалната колегия на зъболекарите.
Великотърновските зъболекари са имали идея още преди 15 години да привличат чужди клиенти във Вонеща вода и да им предлагат качествено обслужване по време на почивката им. Липсата на инвестиции обаче спира изграждането на хотел, зъболекарски и спа-център. Преди 2 години туристическа фирма от Велико Търново прави опит да включи "стоматологичен пакет" в своята оферта. Но заради слаба реклама и недостатъчно бързи реакции само 3% от групата гръцки клиенти проявили интерес към офертата, спомня си управителката.
Вече е масова практика чужденци, купили имоти в региона, да водят роднини и приятели при местни зъболекари. Заселниците са доволни, че цените на зъболекарските услуги у нас са десетки пъти по-ниски отколкото в повечето европейски страни. Наскоро 33-годишна испанка с шест имота в областта довела майка си, за да се лекува при наши стоматолози, след като сама се убедила в техния професионализъм.
Европейските граждани, които пребивават в България, могат да ползват същия пакет стоматологични услуги, както българските граждани. Традиция е българи, които работят и учат в европейски страни, също да лекуват зъбите си у нас. Лечение на пулпит в Испания стига и до 700 евро, твърдят гурбетчии, ползвали услугите на тамошни доктори. /в. "Янтра Днес"