Посочените три варианта за изплащане на втора пенсия може да претърпят преработка, докато проектът не влезе за гласуване в парламента окончателно. Това каза Даниела Петкова от Асоциацията на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване по повод обявените вчера промени в Кодекса за социално осигуряване.
Петкова определи предложените промени като добра втора крачка по регламентиране на изплащането на втора пенсия и уточни, че ще има и трета стъпка в тази посока.
"Това, което е сигурно, е, че всеки, който се осигурява допълнително за пенсия, при пенсиониране ще получи най-малко толкова, колкото са внесените осигурителни вноски на негово име", заяви Петкова по Нова телевизия.
Тя отново подчерта, че сумата, която реално ще получаваме при пенсиониране, зависи от размера на заплатата ни през всеки месец, както и от това колко години трудов стаж има осигуреният. Удръжките от заплатата по втория пенсионен фонд са в размер на 5%, припомни тя=
Държавата ще задължава частните фондове да гарантират, че ще получаваме минимум това, което вече сме внесли като спестяване за старини, ако сумата по някаква причина се окаже по-малка.
"Таксите на дружествата са нулеви за целия период от време. А от начина, по който са управлявани парите, зависи колко повече от брутните вноски ще имаме в партидата си", поясни Петкова.
Моделът на пенсионното осигуряване ще се развива, но сега е в началото и то е трудно, коментира от своя страна бившият социален министър Лидия Шулева.
Реформата в пенсионната система е половинчата, отбеляза тя, като уточни, че вноските по втория стълб трябваше да стигнат до 7%, но останаха 5 на сто. Съвсем естествено е сумата, която се натрупва в продължение на 20 години, да не е толкова голяма, посочи Шулева.