Дъбови гори, на площ от 1150 декара, ще бъдат възстановени по Черноморското крайбрежие с подкрепата на финансовия инструмент по околна среда на Европейския съюз Life+, съобщи Калинка Тодорова, директор на Държавното ловно стопанство в Балчик, което е координатор по проекта.
В две защитени зони от мрежата "Натура 2000" - долината на река Батова и Емине-Иракли, ще бъдат инвестирани над 681 800 евро. Партньори в инициативата са Изпълнителната агенция по горите, държавното ловно стопанство "Несебър" и Опитната станция по дъбови гори в Бургас.
От януари 2011 г. ще започне събирането на 10 тона жълъди от местни дъбове, на които учени ще изследват генетичната структура. Репродуктивният материал с най-висока генетична устойчивост ще бъде използван за производството на фиданки, каза Мария Брощилова от опитната станция в Бургас. Планира се в разсадник да бъдат отгледани 400 000 фиданки, като през 2012 г. ще започне и залесяването по крайбрежието.
Новите дъбови масиви в долината на река Батова на площ от 950 декара ще бъдат предпазени с 12-километрова ограда от домашни животни, но дивечът ще бъде пропускан на територията, добавиха от ловното стопанство, цитирани от БТА.
Дъбът е най-ценният широколистен вид по Добруджанското крайбрежие с важни природоохранителни функции, т.нар. „фитонциди" - летливи фракции на ароматни съединения от дъбовите листа, убиват болестотворни бактерии, каза Мария Брощилова.