В Монтана ще финансират граждански проекти, свързани с благоустройствени дейности

26.02.2008 | 14:34
по статията работи: Апостол Апостолов
Между 1000 и 5000 лева ще получават монтанчани, които искат да оформят околоблоковото пространство или терена около двора си
В Монтана ще финансират граждански проекти, свързани с благоустройствени дейности

Монтанската управа ще финансира начинанията на гражданите, свързани с благоустройствени дейности по отношение на микросредата във всички градски зони. Това предвижда програмата за публично-частно партньорство на кметството, която ще бъде предложена за дебати и одобрение на общинските съветници през март, пише в. "Монт прес".

Между 1000 и 5000 лева ще получават монтанчани, които искат да оформят околоблоковото пространство или терена около двора си. Те могат да го озеленят, да изградят пешеходни алеи, подходи към отделни имоти, гаражи, дворове, както и подходи към жилища на хора с увреждания.

Средства ще се отпускат също за поддръжка и ремонт на тротоари, монтиране на оградни елементи на места, разрешени от общината, реконструкция и поддържане на детски площадки.

Най-много жалби и преписки в администрацията са депозирани във връзка с неугледните терени около жилищата, липсата на площадки за хлапетата, както и законен достъп до околната среда. Последното писмо до кмета е от Николай Костов, който живее в “Младост”. Той иска разрешение за изграждането на рампа във входа, тъй като там живеят двама човека с увреждания. Годишно за реализацията на програмата в бюджета ще се залагат 50 хиляди лева, уточни кметът Златко Живков.

Няколко са условията за отпускане на средствата за тези микропроекти. Необходимо е обектът, предложен за ремонт, да е общинска собственост и да се изпълни съгласно указанията на комисия от специалисти, назначена със заповед на кмета.

Нужно е дейностите да са от залегналите в програмата. Nе се допуска финансирането на повече от едно предложение в рамките на една година.

Може да кандидатстват физически, юридически лица, местни общности и неправителствени организации. Собственото им участие, финансово и нефинансово, трябва да е не по-малко от 25 процента от общата стойност. Те могат да се включат с труд, транспорт, материали, средства. Това е възможност за хората с идеи и желание да облагородят екстериора в района, където живеят.

За реализацията на един проект може да се обединят няколко жилищни блока в някой от комплексите, съседите от една улица.

"Надявам се жителите на Монтана да проявят голяма активност, която в предишни години отсъстваше", коментира Живков.

Програмата е начин да се стимулира гражданското участие в управлението на местно равнище. Тези инициативи карат жителите на общината сами да изберат как ще изглежда районът, където живеят, обобщи секретарят Мариус Конов. Той ще осведоми домоуправителите за критериите и правилата, целите и задачите, както и възможностите, които предлага програмата.

"Ще стимулираме всяко начинание в тази област и ще оказваме пълно съдействие за реализацията на всеки, категоричен бе Конов.

Това е класически пример за публично-частно партньорство. Подобна практика има в Добрич. За миналата година там са предложени за реализация 35 проекта, петнайсет от тях са одобрени.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 28.11   1414 г. – Чешкият религиозен реформист Ян Хус е арестуван от Инквизицията, една година по-късно е осъден на смърт като еретик и е изгорен на клада. 1520 г. –...