В Русия се чувстват щастливи с 866 долара, а богати – с 1733 долара

16.10.2017 | 17:00
по статията работи: econ.bg
Средният им доход обаче е замръзнал на 548 долара от 3 г. и те са принудени да ходят в гората за месо и гъби
В Русия се чувстват щастливи с 866 долара, а богати – с 1733 долара
Снимка: под лиценза на creative commons

Средно 50 000 рубли на месец или 866 долара са необходими на руснака, за да се чувства щастлив, показва социологическо проучване на Фондацията за обществено мнение, цитирано от "РИА Новости".

Двойно по-голяма сума - 100 000 рубли (1733 долара на месец), стигат на анкетираните, за да се усещат като богати в страната, която от 2014 г. е обект на международни санкции заради анексията на Крим.

Броят на хората, които вярват, че в Русия ножицата между богати и бедни е голяма, по някакви причини е намалял с 4% от 2011 г. досега, отчитат социолозите. 

В същото време 63% от респондентите отбелязват, че въпросната разлика силно затруднява развитието на страната.

Богатите хора са не повече от 10% от населението, докато бедните са между 60 и 70 на сто, показват още сондажите на социолозите.

Изследването обвързва и нивото на богатството с моралните устои. Според повечето анкетирани – почти 40 на сто, са убедени, че бедността прави хората по-лоши. Едва 13% смятат обратното. 

Респондентите на последното проучване са по-скромни от тези, интервюирани в средата на септември от сайта на Superjob. Според него за щастието на средния икономически активен руски са необходими 184 000 рубли (3190 долара) на месец.

Тези данни са в силен контраст с фактическата обстановка. Според руската статистическа служба Росстат средният доход на руснаците към момента е 31 634 рубли (548 долара), а ръстът на заплатите е почти изцяло изяден от инфлацията, която за първите 8 месеца на годината е 3,9%. 

Реалните доходи на населението не са се увеличавали вече почти три години, пише newsru.com.

Според проучване на „Център Левада“ руснаците са започнали все по-често да си осигуряват прехрана не само от домашните градини, но и от гората, реките и езерата.

През 2017 г. рекордно е нараснал броят на гражданите, които по няколко пъти в месеца ходят на риболов, лов или за да берат ягоди, гъби и т. н., за да си осигуряват възможности за оцеляване, съобщава в. „Независимая газета“.

През септември 2017 г. 3% от анкетираните са ловили риба по няколко пъти седмично. Други 8% ходели на риболов по няколко пъти в месеца. Става дума не за професионалните рибари, а за хора, които търсят храна за трапезата си. 

По същия начин стои положението и с месото. Около 2% от анкетираните ходят на лов няколко пъти в седмицата, а други 3% - няколко пъти месечно. 

По данни на руското министерство на природните ресурси през ловния сезон 2013-2014 г. ловците са отрстреляли 176 000 чифтокопитни животни - елени, глигани, лосове.

В следващите два ловни сезона броят им нараства съответно до 189 000 и 193 000. Повечето от тях са отишли за прехрана, а не за ловни трофеи. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 11.11   307 г. – Лициний става римски император. 1572 г. – Датският астроном Тихо Брахе открива свръхнова в съзвездието Касиопея. 1611 г. – Сключен е...