В законодателството за обществени поръчки имало над 600 слаби места

28.05.2013 | 17:56
по статията работи: Момчил Лалев
По думите Ролф Шлотерер у нас се създават много комисии, които дори нямат реални правомощия да оценяват оферти
В законодателството за обществени поръчки имало над 600 слаби места

В европейското и българското законодателство за обществените поръчки има над 600 слаби места, които се превръщат във вратички за корупция. Това съобщи в Европейския парламент съветникът на българското правителство в центъра БОРКОР Ролф Шлотерер, цитиран от БНР.

Пред парламентарната комисия по организираната престъпност, корупцията и прането на пари, по-известна като "Антимафия", Шлотерер определи постигнатите от БОРКОР резултати като много обнадеждаващи. Лошо описани условия за кандидатстване по обществени поръчки и неясни изисквания към офертите оставят много голямо поле за интерпретации - така цялата процедура може да бъде повлияна, обясни Шлотерер пред евродепутатите.

По думите му у нас се създават много комисии, които дори нямат реални правомощия да оценяват оферти – защото няма задължителна единна процедура, няма и правила членовете на комисиите да са независими.

Разгледахме стотици обществени поръчки и установихме, че още в началото на процедурата, преди да е възникнала корупционна практика, вече са налице условия тя да се появи, обясни германският експерт. Той припомни, че България е сред страните, в които се констатират най-много нередности. КЗК обаче не реагира на сигнали за корупция и много често пропуските не се откриват или не се признават. Това, според Ролф Шлотерер, е ясен белег, че в България има да се прави още много.

Все пак той определя като много обнадеждаващи постигнатите дотук резултати от БОРКОР – там са посветили последните месеци на сериозен анализ на законодателството, причините за корупция, процедурите за вземане на решения и различните корупционни практики. Анализът е отишъл много далеч и е позволил на правителството да предприеме законови и организационни мерки за въздействие върху системата.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 29.10   539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир. 1859...