Наред с новата 2012/2013 година в училищата, някои университети в страната откриха и новата академична учебна година. Част от министрите присъстваха на честванията.
Министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов откри годината в Тракийския университет в Стара Загора и приветства студентите, информираха от пресцентъра на ресорното ведомство. Той отбеляза, че се радва, че първокурсниците там отбелязват ръст. Министърът ги призова да научат химна на университета, като самият той изрецитира първия му куплет на латински.
Найденов преряза лентата на новопостроено общежитие с капацитет за 350 души. От името на премиера той каза, че финансирането на общежитието от правителството е израз на политиката му.
През настоящата учебна година университетът е приел общо 1416 първокурсници (978 студенти редовно обучение и 438 студенти задочно обучение) в бакалаварски и магистърски специалности, сред които агрономство, зооинженерство, рибовъдство и аквакултури, екология и опазване на околната среда, аграрно инженерство, ветеринарна медицина и други. В Тракийския университет се обучават над 6500 български и чуждестранни студенти
На официалната церемония днес присъстваха и кметът на Стара Загора Живко Петров, областният управител Недялко Недялков и зам.-министър на здравеопазването Десислава Димитрова.
Междувременно в София министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов и министърът на здравеопазването Десислава Атанасова присъстваха на откриването на академичната година в Медицинския университет – София. Церемонията се проведе в аудиторията на УМБАЛ "Майчин дом”. На честването в Медицинския университет – Пловдив, което се проведе пред Аудиторния комплекс, пък присъстваше зам.-министърът на здравеопазването д- р Минчо Вичев.
Годината откри и Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Гост на церемонията в аула „Максима“ беше управителят на БНБ Иван Искров, възпитаник на УНСС.
През учебната 2012/2013 година в УНСС ще се обучават близо 4000 първокурсници (всички места бяха запълнени още в края на август) в шест професионални направления.
След втори курс, в зависимост от успеха, те се класират в 39 специалности. Обучението в пет от тях - "Икономика”, "Международни икономически отношения”, "Финанси и счетоводство”, "Бизнес информатика” и "Маркетинг и стратегическо планиране" - е изцяло на английски език.
През тази година за първи път УНСС прие 300 студенти-бакалаври в дистанционна форма на обучение в София.