ГЕРБ и РЗС готови да премахнат депутатския имунитет

20.06.2009 | 16:05
по статията работи:
"Синята коалиция" е против премахването на имунитета
ГЕРБ и РЗС готови да премахнат депутатския имунитет


Какво ще се случи с депутатския имунитет в случай на евентуално участие на партията в следващото правителство - на този въпрос отговориха ГЕРБ, „Ред, законност и справедливост" и "Синята коалиция" в дебат в предаването „Седмицата" на Дарик радио.

Ето какво мнение изразиха Цветан Цветанов, Илия Илиев и Димо Гяуров по темата (бел. ред.: по реда на изказванията им в студиото):

Цветан Цветанов, лидер на ГЕРБ: „Кандидат-депутатът и депутатът не трябва да се различават от всеки останал български гражданин, каквото усещане се създаде напоследък в обществото. Хора, които имаха правната възможност, използваха тази привилегия и се кандидатираха за депутати, за да излязат от там, където трябва да бъдат.

И тук въпросът е дали правораздаването е достатъчно ефективно. Ако има безспорни доказателства за когото и да било, че извършва или организира престъпна дейност, естествено, че трябва да стои в затвора. Но днес ние имаме притеснение от политическата полиция, която се въвежда и тук вина носят управляващите. Няма нужда от този имунитет, всички трябва да отговаряме пред закона и да бъдем равни пред него".

Илия Илиев, РЗС: „Ред, законност и справедливост" изповядва тезата, че имунитетът не е най-важното нещо. Като човек, преминал през структурите на МВР, лежал и в ареста, с писмено постановление ми беше забранено и да коментирам, аз категорично мога да заявя, че имунитетът не трябва да го има.

Моето влизане в политиката и прекратяването на делото е съвпадение. Аз съм морален човек и ако делото ми не беше прекратено, нямаше да вляза в политиката. Не може при депутата да има, а при гражданина да няма имунитет - всеки прави и говори това, което може да говори, разбира се, в рамките на закона. Когато обаче нещо се изнася, то трябва да е с факти и доказателства, а не само общо говорене".

Димо Гяуров, "Синята коалиция": „Аз лично съм за запазване на нещата такива, каквито са, от нормативна гледна точка. С други думи - запазване на функционалния имунитет. Не защото аз или някой от моите колеги се чувстваме заплашени, а защото това е въпрос на демократично достижение. Всяка нормална държава е длъжна да осигури защита най-вече на кандидат-депутатите, не толкова на народните представители, за да могат политическите партии да се чувстват сигурни и да спазват правилата на политическата игра.

Но категорично съм против пипането на закона заради това, че някой некадърник не си върши работата. Ако сроковете се спазват, ако разследването е адекватно, ако всичко в предварителното производство се върши съобразно закона и с една нормална кадърност, няма да се стига до тук - спомнете си колко месеци разследват Галеви".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 02.01   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Куновица турците са победени от кръстоносците на Владислав III и Янош Хуняди, и много турски командири,...