ГЕРБ иска широка парламентарна подкрепа, което изключва формула за правителство на малцинството, каквото е предложението на ДПС. Това заяви зам.-председателят на ГЕРБ Цецка Цачева след приключването на близо 3-часови преговори между партиите за бъдещето правителство. На срещата в Народното събрание ГЕРБ бе представена от Цецка Цачева, Менда Стоянова и Румяна Бъчварова, а ДПС от Йордан Цонев, Алиосман Имамов и Рушен Риза.
Менда Стоянова от ГЕРБ обясни, че партиите са се запознали с програмите си предварително, като на срещата са обсъдени всички 18 програмни точки. По 12 е постигнато пълно съвпадение, по 6 – принципно съвпадение. Стоянова бе категорична, че това са теми, по които разговорите могат да продължат.
Сред точките, по които е постигнато съгласие между ГЕРБ и ДПС са евроатлантическата ориентация на България, икономическият растеж и стимуилирането на инвестициите, подобряване на бизнес средата инфраструктурните проекти, възстановяването на плащанията по еврофондовете и връщането на доверието в институциите. Постигнато е съгласие и по точка сигурност, включваща присъединяването на България към Шенген и спирането на незаконната миграция.
Точките, по които двете партии не са постигнали пълно съгласие включват финансовата стабилност и данъчното облагане.
"Имаме подкрепа за нашата данъчна политика, но различия по отношение на Сметната палата, относно модела който беше въведен от предишното правителство", подчерта Стоянова.
Стоянова каза още, че и двете партии са се обединили около Изборния кодекс, като темата остава отворена.
По думите на Румяна Бъчварова от ГЕРБ причината ДПС да не бъдат поканени в бъдещо правителство е предисторията в отношенията между двете партии. Според нея обаче диалогът между политическите сили може да се осъществява дори и между партии, които не участват в едно управление.
„ДПС трябва да получи пауза в управлението на страната. Няма да градим общо правителство, но ще запазим диалога“, каза Бъчварова.
Тя бе категорична, че ГЕРБ няма да участват в анти-ДПС коалиция.
Първата среща на ГЕРБ бе с БСП, която стана втора политическа сила според резултатите от изборите на 5 октомври. Предстои партията на Бойко Борисов да се срещне с Патриотичния фронт.