ГЕРБ категорично иска да управлява отново, заяви министър на регионалното развитие и благоустройството в оставка Лиляна Павлова в ефира на bTV.
По думите на Павлова, цитирана от iNews.bg, научените уроци досега ще помогнат на партията да създаде нова програма, фокусирана върху икономическото развитие. Програмата няма да е за сметка на финансовата нестабилност на страната.
Според Лиляна Павлова ГЕРБ е положила условията България да бъде стабилна.
Във връзка с отговорността, която сега пада върху президента, министърът в оставка обясни, че от ГЕРБ изключително уважават Росен Плевнелиев и смятат, че всички трябва да го подкрепят в този момент.
Той е изключително диалогичен човек и се опитва да чуе всички гледни точки, да постигне в консенсус и да балансира нещата, заяви Павлова.
Според нея президентът сам ще реши дали да включи някой министър от досегашното правителство в новото.
Това, което предстои да направи ГЕРБ в близките месеци, е изготвянето на новата програма на партията. Акцентът в нея ще бъде намаляването на безработицата.
В момента най-голямото опасение на Павлова е, че България може да стане като Италия и да влезе в т.нар. изборна спирала – да има избори всяка година.
По думите на Павлова магистрали трябват, защото те дават безопасност, по-малко жертви и насърчават инвестициите. Една от най-големите грешки на ГЕРБ обаче е бил фактът, че не е влагала повече в икономиката и заетостта, обясни министърът в оставка.
"Ние сме малка държава, нов член сме на Европейския съюз. Като всеки един нов ученик искахме да покажем, че сме наравно с големите, че сме съвестни”, заяви Павлова.
Според нея "престараването” обаче е довело до проблемите в управлението на ГЕРБ, въпреки че е имало най-добро желание и умисъл.
"Искахме да се харесаме на европейските партньори”, категорична е тя.
Павлова обясни, че се надява, че населението не мрази политиците, а трябва да оценява мажоритарно, човек по човек. За безработицата тя подчерта, че увеличение на броя на безработните има не само в България, но и в целия Европейски съюз, така че проблемът е глобален.