"Не ни трябваше толкова нисък дефицит и процент на дълг". Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството в оставка Лиляна Павлова пред "Нова телевизия".
Тя определи това, като една от грешките на правителството на ГЕРБ. Според нея дефицитът е можело да бъде разумно вдигнат, за да има оживление в икономиката и увеличение на заетостта.
Припомняме, че бюджетният дефицит за 2012 г. беше под половин процент от БВП на страната. Той беше в размер на 350,2 млн. лв или 0,45% от брутния вътрешен продукт на България.
"Факт е, че са направени много неща – инфраструктура, стабилност на институциите, фискална стабилност. Основната грешка на това 4-годишно управление беше след стабилността, след първите година-две, когато постигнахме финансовата фискална стабилност, върнахме доверието на финансовите институции, на Европа, на света. Тогава беше най-добрият момент да засилим икономическата активност”, каза Лиляна Павлова.
Според нея, ако дефицитът е бил вдигнат малко, разумно и прозрачно с приоритетни проекти, икономиката е щяла да се развие, да се създаде заетост, повече работни места и нямало да има толкова голяма междуфирмената задлъжнялост.
Според министъра в оставка един служебен кабинет, съставен само от експерти в тази кризисна ситуацията би трябвало да може да овладее положението и да подготви демократични избори.
Лиляна Павлова оприличи протестите на "бутилка шампанско, а тапата – на сметките за ток. След като тапата хвръкна, се стигна до много нови искания, в това число и някои съвсем неприемливи”, смята Павлова.
Според нея проблемът в Обществения съвет е с представителността на протестиращите. По думите й протестите във Варна са най-ясно организирани и имат най-ясна концепция за исканията им. "Не приемам обаче да се самозапалиш по политическа причини”, каза Павлова.
Относно настъпилата криза с Общественият съвет при президента тя каза още, че президентът Росен Плевнелиев е изключително диалогичен човек, способен да чуе търпеливо всички гледни точки и да вземе обективното решение. Според нея проблемът е в разнопосочните мнения и желания на представителите на протестиращите.