Газпром иска да включи транзитната ни мрежа в Южен поток

11.02.2009 | 16:36
по статията работи: Петър Чернев
За момента държавата не е съгласна. Парното може да поевтинее от април
Газпром иска да включи транзитната ни мрежа в Южен поток

Снимка: Sxc.hu

Руският газов гигант "Газпром" е поискал българската газопреносна мрежа да бъде включена в бъдещото трасе на проекта "Южен поток".
Това съобщи днес министърът на икономиката и енергетиката Петър Димитров. Той допълни, че за момента страната ни не е съгласна на този вариант и не би допуснала сливането на газопреносната мрежа с бъдещия газопровод.

Стремежът на държавата е газовите потребности на България, които към 2010 г. се очаква да достигнат между 8 и 10 млрд. куб. метра газ, да бъдат осигурявани от алтернативни източници. За целта се водят преговори за доставки от Алжир, Катар, Египет и Нигерия, като доставката на "синьо" гориво от тези страни ще бъде осъществявана от бъдещия терминал за втечнен газ, който ще бъде изграден на Егейско море, каза още Димитров.

Надявахме се по време на посещението на президента Георги Първанов в Русия да бъдат уточнени маршрутите на "Южен поток" през България, както и количества газ, които ще получават Сърбия и Гърция. Това не стана. Сред причините за това са желанието на Русия да увеличи капацитета на газопровода и евентуалната промяна в маршута му, обясни министърът на икономиката и енергетиката.

Припомняме ви, "Южен поток" е руско-италиански проект за транспорт на природен газ от Русия за Италия. Споразумението за реализация на проекта беше подписано на 23 юни 2007 г. между руската компания "Газпром" и италианската "Ени". България се включи в проекта на 18 януари 2008 г., когато беше подписано междуправителствено споразумение за сътрудничество при изграждането на газопровода "Южен поток" през територията на България.

Очаква се "Южен поток" да бъде реализиран до три години след като Европейската комисия даде одобрението си за него. През газопровода годишно ще минават около 30 млрд. кубически метра газ.


Държавата има готовност проектът "Горна Арда" да бъде рестартиран.
До този вариант може да се стигне, ако турската компания "Джейлан холдинг" продаде дела си в проекта на друга компания, информира Димитров. Министърът допълни, че проектът е свързан с друг проект, касаещ изграждането на мощности на язовир Тунджа. Като основна причина за това той посочи желанието на държавата да използва подобна схема при строежа на мощностите.

Припомняме ви, стартът на проекта беше даден преди близо 10 години от тогавашните премиери на България и Турция Иван Костов и Бюлент Еджевит. Тогава се очакваше в каскадата да бъдат инвестирани около 700 млн. долара. До тези инвестиции не се стигна, след като банката на "Джейлан" изпадна в несъстоятелност. Наследникът на "Джейлан холдинг" съди държавата за 75 млн. евро. Причина за иска е неспазването на задълженията от българска страна по проекта "Горна Арда". Турската компания обвинява НЕК, че не се е ангажирала достатъчно с проекта. Тя твърди, че не е третирана безпристрастно като инвеститор.

За момента Европейската комисия не планира да финансира изграждането на четвърта мощност в ТЕЦ "Марица Изток", която да улавя и съхранява емисии въглероден диоксид, каза още министър Димитров. Ако проектът не получи европейски средства, то той може да бъде финансиран от частни компании, които вече са заявили интереса си към него, каза още министърът.

Цената на парното от 1 април може да се понижи заради очакваното намаление на цената на природния газ. В момента се изготвя анализ на възможността това намаление да стане факт, съобщи още министър Димитров. Припомняме ви, че в понеделник "Булгаргаз" предложи цената на „синьото” гориво да намалее с 11.5% за второто тримесечие. Промяната може да стане факт след одобрение от страна на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...