Поскъпването на природния газ вероятно ще е с под 7%, но топлофикациите ще трябва бъдат компенсирани с по-високи с 3-4 % цени. Това коментира днес председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев по повод цените на газ и парно от 1 юли
Трябва да разгледаме данните - котировките на горивата и курса на долара и да видим доколко поисканото от "Булгаргаз" повишение на цената на "синьото" гориво с около 7 на сто е достоверно, посочи Семерджиев. Той отбеляза, че всяко определяне на цените на газа става и въз основа на данните за изпълнението на бюджета на държавната газова компания за предходното тримесечие.
Междувременно стана ясно, че държавният газов доставчик предлага поскъпване на природния газ за третото тримесечие с 6,91 на сто до 568,92 лева за 1000 куб. метра без ДДС. Това се посочва в съобщение на компанията, публикувано на интернет страница й.
Увеличението спрямо утвърдената от ДКЕВР цена за второто тримесечие е с 36,78 лева за 1000 куб. метра. В сравнение с предложената от "Булгаргаз" ЕАД цена за второ тримесечие на 2011 г. увеличението е с 25.87 лева за хиляда кубически метра или с 4.76 на сто.
Увеличението в сравнение с действащата цена е в резултат на по-високите през
последните месеци цени на алтернативните на природния газ горива на международните пазари. Предложението за продажна цена на природния газ през трето тримесечие на 2011 г.
не включва недовзети от "Булгаргаз" ЕАД от предходни периоди приходи, посочват още от дружеството.
Предишното увеличение на цената на природния газ от 1 април не се отрази върху цените на парното и затова сега топлофикациите ще трябва да бъдат компенсирани. Предвиждането увеличение на цените на топлинната енергия е минимално в повечето градове. Ако има някъде увеличение, то трябва да се гледа не само като процент, но и като цени - най-голямо увеличение предстои само в Русе (18 на сто), но и там предстои да се преразгледат данните, посочи Семерджиев.
По отношение на цените на електроенергията председателят на енергийния регулатор каза, че поскъпването ще бъде между 1,22 и 1,7% за битовите потребители. Ще има леко завишаване на нощната тарифа и леко понижаване на дневната. Цената на енергията от конвенционалните централи не поскъпва, а дори поевтинява и с това се компенсират добавките, които трябва да се плащат от цялото общество за производството на "зелена енергия" и енергията от комбинирано производство на топлофикациите.
Засега не стои въпросът за плащане на такса "електромер", въпреки това шефът на регулатора счита, че е нормално потребителите да заплащат такса за капацитета на мрежата.