Генномодифицираните култури трябва да се отглеждат отделно от другите, тъй като има опасност от зараза. Това се посочва в доклад на експерти, изготвен по поръчка на Европейската комисия. Докладът Co-Extra се основава на четиригодишни проучвания във фермите в Европейския съюз.
Анализирани са семена и зърна от царевица, памук и захарно цвекло, отглеждани в стопанства в Европа. Царевицата е най-разпространената генномодифицирана култура в общността, по тази причина и експертите са спрели вниманието си основно на нея.
Царевицата всъщност е и най-масово отглеждана зърнена култура в ЕС. Най-големият й производител е Франция, а Испания е сред лидерите по отглеждане на генномодифицирана царевица – 58 хил. хектара са засети с тази култура.
Учените обясняват, че вятърът може да носи полени на много големи разстояния, а като цяло полетата в Европа са с относително малки размери. Когато разстоянията между полетата с генномодифицирани и „нормални” насаждения са малки, следи от генетични промени могат да бъдат намерени и в „нормалните” зърна. По тази причина експертите препоръчват в своя доклад "сегрегация" на различните видове култури.