Призивът на испанското председателство на ЕС за включване на финансови санкции в новата дългосрочна европейска стратегия за развитие (ЕС 2020) предизвика тревога в Германия, предаде EUobserver.
В свое изявление в Мадрид през миналата седмица, испанският премиер Хосе Луис Сапатеро заяви, че има нужда от въвеждането на стимули, които да поощряват страните-членки в прилагането на икономически реформи, както и от „корективни мерки" в случай на провали.
Думите на Сапатеро бяха посрещнати доста хладно от Германия. Германският министър на икономиката Райнер Брюдерле коментира, че подкрепя идеята за по-добро и тясно сътрудничество, но се изказа против създаването на „нова бюрокрация". „Не мисля, че санкциите са добра идея. Досега Лисабонската стратегия поощряваше сътрудничество без санкции и искаме това да се запази", каза Брюдерле.
Освен Германия, Великобритания и някои северни страни също не са очаровани от идеята за санкции, твърди El Pais. Дебатът как да се решат икономическите проблеми на ЕС тепърва ще се задълбочава, особено след данните за 10% безработица в еврозоната през ноември 2009 година.