2 млрд. активи на Корпоративна търговска банка (КТБ) да бъдат използвани за разплащане с негарантирани депозити на фирми и граждани. По този начин виждат решението на проблема с КТБ социалистите. Продажбата на активите на банката би спасила депозитите на гражданите и фирмите, без да се посяга към парите на данъкоплатците. Това коментира Румен Гечев, заместник-председател на икономическата комисия в Народното събрание.
"Ние се ръководим от един основен принцип, че решението, което ще бъде намерено, трябва да отговаря на националните интереси – да води до най-малки загуби за българската икономика и създаването на най-благоприятни условия за българския бизнес от частни и държавни фирми. Освен това изключително важно за нас е решаването на проблема да бъде намерено с минимум разходи на бюджетните средства", коментира Гечев.
По думите му активите и пасивите на КТБ са близо 6 млрд. лева, а гарантираните влогове на физическите и юридическите лица са 3,7 млрд. лева и те не подлежат на обсъждане, тъй като съгласно закона ще бъдат обезпечени.
Източникът на тези 3,7 млрд. лева, съгласно действащото законодателство, което не подлежи на дискусия, са около 2 млрд. лева, осигурени от гаранционния фонд, и 1,7 млрд. лева, които ще дойдат от Министерството на финансите чрез емитиране на държавен дълг, посочи Гечев.
От БСП предлагаме доказано 2 млрд. активи първа и втора група да отидат в "Креди Агрикол", дъщерната банка на КТБ, която ще бъде одържавена 100%, като по този начин освен тези 3,7 милиарда, които по действащия закон се осигуряват от държавните институции, тези 2 млрд. активи могат да бъдат използвани за разплащане с негарантирани депозити на фирми и граждани, коментира заместник-председателят на икономическата комисия.
Според Румен Гечев чрез "използването на добрите активи от КТБ българските данъкоплатци няма да бъдат ангажирани с нито една стотинка в решаването на този въпрос". От това той направи извода, че при тази схема решението на проблема с Корпоративна търговска банка е в самата банка, с други думи – чрезпродажба на нейни активи.
По този начин спасяваме няколкостотин български фирми от евентуална възможност за фалит, безработица и допълнителни тежести върху бюджета, обясни Гечев. На второ място, продължавайки да работят, тези фирми ще продължат да плащат данъци и такси на българския бюджет, който се преразпределя в полза на цялото общество и така може да бъде осъществена основната цел – минимизиране загубите за икономиката и осигуряване на нейното нормално функциониране, категоричен бе Румен Гечев.
По въпроса какво се случва с негарантираните влогове стои не само моралният проблем кой и защо е вложил парите и защо е вложил при по-висока лихва 2-3% повече от пазарната, но основен проблем са българските фирми, обясни Гечев.
"Става дума за 80 000 души, които работят в държавни и частни фирми, засегнати от проблема на КТБ, които годишно дават над милиард и половина приходи за държавният бюджет на България под формата на различни данъци и такси и нерешаването на проблема би означавало българската държава да губи стотици милиарди годишно", акцентира Гечев.
Той припомни, че съгласно действащото законодателство и Конституцията не може и БСП не иска да прави разлика между физически и юридически лица.
"Решението трябва да бъде такова, че да балансира интересите на българските данъкоплатци, българската държава и на нашия бизнес", коментира Гечев.
Плащането обаче ще бъде до размера на главницата на депозитите, тъй като в БСП считат, че дори със собствени средства, вложители, които са поели своя пазарен риск, трябва да платят и своята пазарна цена, тоест да не се начислява никаква лихва.