Има сигнали за нарушение в различни райони на страната, каза за Програма "Хоризонт" на БНР Ваня Нушева от наблюдаващата изборите организация "Прозрачност без граници", като обясни и механизма на нарушенията.
"Това, което установяваме в първите три часа от наблюдението, е използване на фалшиви удостоверения, копирани удостоверения или некоректно издадени удостоверения за гласуване", заяви Нушева.
Подобни нарушения има, констатирани на територията на районен избирателен окръг Враца, на територията на Софийска област (Ботевград, село Литаково, в Липница, в Крушовица, в Рогозен, в Козлодуй, в район на Враца).
"Всъщност това, което получихме като сигнали, е, че се използват фалшиви ксерокопирани удостоверения за гласуване на друго място, които явно се използват нееднократно, колкото до информацията за некоректно попълнени удостоверения, всъщност на територията на София област, в района на Ботевградско, както споменах вече, се използват удостоверения, в които не е вписано от коя община са издадени", обясни тя
Средната избирателна активност в страната към 10 часа е почти 10 процента. Тя е по-висока в сравнение с миналите парламентарни избори, когато избирателната активност е била 7,36 на сто.
Към 11 часа по данни на Националния център за изучаване на общественото мнение средната избирателна активност за страната е 14 на сто.
Организацията "Прозрачност без граници" приема сигнали за евентуални изборни нарушения на телефон 0800 11 224.
Централната избирателна комисия (ЦИК) е приела решение да се мокрят печатите на удостоверенията за гласуване на друго място от СИК в случаите на съмнение, каза за БТА говорителят на ЦИК Бисер Троянов.
СИК се уверява, че удостоверението е оригинал, а не размножено чрез копие. При съмнение СИК проверява удостоверението като намокря част от печата, поставен от органите по чл. 26, ал. 1 от ЗИНП, обясни говорителят. Оригиналните печати, поставени от кметовете на общини, на кметства, кметски наместници или секретари на общини, при намокряне се разливат/размазват, докато извадените на ксерокс - не. При съмнение незабавно трябва да се информира полицията и прокуратурата, както и да се извърши проверка в ГД ГРАО и в общинската администрация, посочена за издател на съмнителното удостоверение, обясни Бисер Троянов.