Глобалните акции се насочват към седмична загуба след решенията за лихвите

16.12.2022 | 15:40
по статията работи: interview interview
Доларът отслабна леко спрямо повечето валути от Г-10, след като показателят за неговата сила се покачи най-много от септември
Глобалните акции се насочват към седмична загуба след решенията за лихвите
Снимка: Sxc.hu

Индекс на глобалните акции продължи спадовете си в петък и се насочи към втора поредна седмична загуба след предупрежденията от централните банкери, че лихвените проценти ще останат по-високи за по-дълго време.

 Бенчмаркът на азиатските акции вероятно ще сложи край на шест седмици на печалби, като японските акции водеха спадовете в петък, докато китайските акции се колебаеха. Американските фючърси паднаха видимо след значителни загуби в S&P 500 и Nasdaq 100 в четвъртък, докато договорите за европейските акции отбелязаха малък ръст.

 Инвеститорите, които залагаха на падане на лихвените проценти през 2023 г., бяха разочаровани от тона тази седмица на председателя на Федералния резерв Джером Пауъл и неговия европейски колега Кристин Лагард. И двамата утвърдиха решимостта си да продължат битката за укротяване на инфлацията.

 Доларът отслабна леко спрямо повечето валути от Г-10, след като в четвъртък показателят за неговата сила се покачи най-много от септември. Южнокорейският вон и тайванският долар доведоха до спадове сред валутите в региона. Доходността на ДЦК на САЩ се повиши леко, предава Блумберг.

Лагард оказа силно влияние върху пазарите в четвъртък, когато каза, че „всеки, който мисли, че това е завой за ЕЦБ, греши“.  Краткосрочните германски облигации скочиха до най-високото си ниво от 2008 г. насам, а европейските акции потънаха най-много от май. Настроенията се пренесоха в търговията в САЩ и в Азия.

 Търговците също усвоиха лошите данни за продажбите на дребно и производството в САЩ, въпреки че пазарът на труда остана силен. Постигането на известно смекчаване на пазара на труда остава голяма цел за Фед.

 Инвеститорите биха могли да твърдят, че премиите за пазарен риск все още са твърде ниски, като имат предвид посланията, които излязоха от ЕЦБ, както и от FOMC тази седмица, според Марк Франклин, старши портфолио мениджър в Manulife Investment Management.

 „Има перспективи за допълнителна волатилност на пазарите на акции през следващите месеци“, каза той по Bloomberg Television. „Но в същото време, ако данните за инфлацията продължат да се забавят, не се изненадвайте, ако тонът на съобщенията се промени и на срещите в началото на следващата година.“

 За инвеститорите в Китай острата заплаха от делистване в САЩ намаля за около 200 компании в континенталната част и в Хонконг. Това, съчетано с обещанието на китайското правителство да приложи нови мерки за сектора на имотите, подкрепи пазарните настроения по-рано. И все пак загрижеността относно увеличаващите се Covid инфекции остава голяма.

 Петролът се насочи към най-големия седмичен ръст от началото на октомври поради признаци за затягане на предлагането и перспективата за подобрено китайско търсене, въпреки натиска надолу от повишаването на лихвените проценти. Златото, от друга страна, се насочва към седмичен спад.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...