От 1 януари годишната винетка за леки автомобили поскъпва от 67 на 97 лв. Това реши правителството, като прие промени в Тарифата за таксите, които се събират от Агенция „Пътна инфраструктура“. Цената на стикера не е променяна от 2008 г.
При седмичния стикер поскъпването е точно с 50%. Така от Нова година шофьорите ще плащат по 15, вместо досегашните 10 лв., за да могат да използват междуградските пътища в рамките на 7 дни. Цената на месечната винетка, която в момента се струва 25 лв., се вдига най-малко и вече ще струва 30 лв.
При лекотоварните автомобили, автобусите и камионите също ще има увеличение. В момента в зависимост от екологичния статус, който покриват, цената е 684 лв., ако отговарят на стандарти до Евро 2. За по-екологичните категории цената е 526 лв. От 1 януари догодина най-скъпата за този вид автомобили ще бъде 1050 лв.
При тежкотоварните камиони също се запазва различна цена според екологичния стандарт. Така за по-старите и замърсяващи ТИР-ове цената на годишната винетка скача от 1300 лв. сега на 1743 лв. от Нова година. За по-модерните цената се вдига от 1000 на 1340 лв.
От пътната агенция очакват поскъпването да увеличи приходите от винетки за догодина със 73,5 млн. лв.
По думите на регионалния министър Лиляна Павлова и след поскъпването винетките у нас ще останат едни от най-евтините в Европа. По-евтино струват стикерите в Румъния, където винетката за година излиза 55 лв. В Сърбия пък е въведена тол система, като тя важи само за магистралите и цената е 6 стотинки за всеки изминат километър. В същото време движението по обикновените междуградски пътища е безплатно.