Горанов: С промените в пенсионната система ще се запълва дефицита по втория сълб

25.04.2016 | 13:47
по статията работи: Даниел Василев
Реформата в Кодекса за социално осигуряване е вредна, твърдят икономисти
Горанов: С промените в пенсионната система ще се запълва дефицита по втория сълб
Снимка: Sxc.hu

Без общ пул за изплащане на пенсии няма да може да се реши проблемът с дефицита, който ще се появи във втория стълб, посочи министърът на финансите пред Българското национално радио, защитавайки предложените промени в Кодекса за социално осигуряване (КСО). Ако реформата бъде приета, средствата по индивидуалните партиди в частните пенсионни дружества в страната ще бъдат заменени с „технически резерв“, тоест ще бъдат елиминирани отделните сметки на спестяващите, а частните дружества ще започнат да работят по почти идентичен модел с държавния Национален осигурителен институт (НОИ).

Проблемът (с бъдещите дефицити) е реален и той не се е появил на практика, само защото все още не се изплаща пенсия от втория стълб. Когато след време действително тези дефицити се проявят, тогава трябва да има отговор на въпроса откъде се попълват“, коментира Горанов. Министърът не посочи възможен вариант за наследяване на спестените средства от близките на човек, който е спестявал средства по втория стълб, но е починал преди да се възползва от спестяванията си.

Към момента броят на осигуряващите се по втори стълб българи е над 3,5 милиона души, а спестените суми са около 7,7 милиарда лева. Същевременно постигната среднопретеглена доходност на 9-те частни пенсионни фонда към края на март тази година е 2,23% на годишна основа. До декември миналата година родените след 31 декември 1959 г. задължително внасяха 5% от доходите си по втори стълб, но след приетите промени те вече могат да изберат цялата сума да отива в НОИ.

Някои икономисти и анализатори се обявиха против поредната промяна в КСО, посочвайки, че реформата ще има ефекти сходни с национализация на пенсиите, която в краткосрочен план може да създаде впечатлението, че се запълват евентуални дефицити, но в дългосрочен ще създаде същите проблеми, които се наблюдават в НОИ. За 2016 г. заплануваният дефицит във фонд „Пенсии“ към Националния осигурителен институт вълзиза на 4,351 милиарда лева. Заместник-председателят на Асоциацията на пенсионните фондове Даниела Петкова изтъкна, че ако идеята на министъра на финансите влезе в сила, това ще отнеме правото на индивидите да управляват парите си.

Това не е първия опит на Министерството на финансите да елиминира модела на индивидуалните партиди в частните фондове. През декември 2014 г., отново по времето на Владислав Горанов, беше предложено правителството да може да прехвърля средства от частните фондове към сметките на НОИ. Единствената държава в ЕС, която национализира средствата в частните пенсионни фондове, е Унгария, където под управлението на премиера Виктор Орбан правителството сложи ръка на над 10 милиарда евро. Причината за това действие отново беше хроничният дефицит в държавното осигуряване, но икономисти предупредиха, че този ход ще удари както инвестициите и финансовия пазар в страната, така и самите пенсионери, които в съвсем краткосрочен план отново ще бъдат издържани от система, трупащи ежегодни дефицити, с тази разлика, че управляващите вече няма да имат частни пенсионни дружества, чиито средства да вземат.

Освен премахването на индивидуалните партиди предлаганите от Горанов реформи включват елиминиране на възможността частните пенсионни фондове да инвестират средства в свързани дружества (което и сега е забранено със закон), както и овластяване на Комисията за финансов надзор да отнема лиценза на частните застрахователи дори при едно нарушение на изискванията към тях, които също се изменят.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...