Категорично вярвам, че по-силна еврозона означава по-силна Европа, заяви българският финансов министър Владислав Горанов пред членове на икономическата комисия на Европейския парламент, където представи резултатите от българското председателство на Съвета на ЕС, приключило в края на юни, съобщи БНТ.
"България в съответствие с договора е длъжна рано или късно да се присъедини (бел. ред. към еврозоната). Друг е въпросът, че липсват достатъчно ясни правила и процедури за установяване на близкото сътрудничество с единния надзорен механизъм, което се предлага като първа стъпка по пътя на България за членство в еврозоната, каза Горанов. По-късно днес се очаква финансовите министри на страните от валутния съюз да обсъдят искането на България за присъединяване към т. нар. чакалня на еврозоната и към банковия съюз.
Пред евродепутатите Горанов изрази надежда, че в този процес към България няма да бъдат отправяни "неформални и не по правилата аргументи, които да оставят в нас впечатлението, че сме третирани неадекватно и неравно с другите страни", както се случва с преговорите за включването в зоната "Шенген".
Българското председателство работеше при максимална откритост и прозрачност, със стремеж в максимална степен балансираме интересите на заинтересованите страни. В този контекст бяха проведени множество консултации на експертно и политическо ниво с екипите от всички държави членки, с европейските институции и европейските надзорни органи, с европейските асоциации на бизнеса, както и с потребителските организации, каза Горанов. Той отчете проведени 196 заседания на работни органи на Съвета в областта на ЕКОФИН, което прави около 15% от общо проведените заседания от българската администрация. Общият брой на досиетата в областта на икономическите и финансови въпроси беше 37, като по 18 от тях се постигна общ подход в Съвета или политическо споразумение с Европейския парламент, каза българският министър.