През изминалата 2011 г. са били получени общо 751 сигнала на Горещата онлайн линия за сигнали за незаконно и вредно за деца съдържание и поведение в интернет. Това стана ясно от годишния отчет на Националния център за безопасен интернет при Фондация "Приложни изследвания и комуникации" и Асоциация "Родители", който беше приет от Обществения съвет за безопасен интернет на редовно заседание на 12 януари 2012 г., информират от центъра.
От дружеството уточняват, че 13 от въпросните 751 сигнала са били предадени на Сектор "Компютърни престъпления", а 15 - на партньорските горещи линии от Международната асоциация на интернет горещи линии INHOPE. В 48 случая е било поискано от собствениците да бъде свалено неподходящото съдържание. Освен това 47 запитвания от потребители са получили отговор.
След отварянето си през април Българската линия за онлайн безопасност за консултиране на деца, родители и учители е отговорила на 261 запитвания. Повече от половината от тях са се отнасяли до опасностите в интернет и начините на тяхното предотвратяване.
Друг акцент на отчета на Националния център е ратифицирането на Конвенцията на Съвета на Европа от 2007 г. за защита на децата от сексуална експлоатация и сексуално насилие през ноември миналата година. В проекта за новия Закон за детето е било включено изискването за създаване на регистър на извършителите, от който работодатели да могат да проверяват кандидати з аработа, предполагаща контакт с деца. Каузата за този регистър е събрала близо 5 000 привърженици във Facebook за две години, уточняват от дружеството.
Двама нови заместник-председатели на Обществения съвет са били гласувани на заседанието от 12 януари. Това са Калин Каменов, заместник-председател на Държавната агенция за закрила на детето (ДАДЗ), и Асен Тотин, член на Управителния съвет на Сдружението за електронни комуникации (СЕК).