Губим по 3 млн. евро на ден от блокадата на гръцката граница

20.01.2010 | 17:47
по статията работи:
МЗХ и МИЕТ пускат "горещи" линии, свързани с блокадата. Можем да си търсим парите със съден иск в Европейския съд в Люксембург
Губим по 3 млн. евро на ден от блокадата на гръцката граница
Губим по 3 млн.евро на ден от блокадата на границата с Гърция. Може да си търсим парите със съден иск в Европейския съд в Люксембург

 

Около 3 млн. евро губи България всеки ден от блокадата на гръцката граница. Това съобщи тази сутрин министърът на транспорта, информационните съобщения и технологиите Александър Цветков в Народното събрание, предаде БГНЕС. Около 2,5 милиона евро губят фирмите, занимаващи се с внос и износ, 500 хил. губи туристическият сектор и около 150 000 евро е загубата на транспортните фирми.

Даннните са събрани от новосформирания кризисен щаб. Същите цифри повтори от парламентарната трибуна и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков

Може да бъде заведен иск в Европейския съд в Люксембург - или от България, или от Европейската комисия, и по този начин да се търсят форми на възмездяване на българската икономика за щетите, нанесени от протестите на гръцките фермери. Това съобщи зам.-министърът на външните работи Марин Райков след редовното заседание на кабинета, предаде БГНЕС. Той допълни, че в момента всички усилия са насочени към това да се сложи край на "тази неудачна форма на протест".

Става дума за една много тежка ситуация. Ние сме длъжни да се съобразяваме със законното право на гражданите на една държава да протестират. От друга страна обаче, не можем да не настояваме да бъдат спазени всички европейски документи и ангажиментите на двете страни, произтичащи от договора за установяване на Европейската общност, подчерта Райков.

Няма логика гръцките фермери да решават собствените си проблеми, ощетявайки българските си колеги. Това заяви от своя страна министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов, предаде Агенция "Фокус".

Да се надяваме наистина бързо да се реши този проблем, защото в условията на такава тежка икономическа криза не можем да си позволим такива загуби. Към момента около или над 3 млн. евро са загубите за България от блокадата, обясни Найденов.

Блокадите на фермерите не са насочени срещу България, увери посланикът на Гърция у нас

България очаква възможно най-бърз отговор от гръцкото правителство за това кога блокадите на фермерите по общата ни граница ще спрат. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след срещата си с гръцкия посланик у нас Данаи - Магдалина Куманаку.

Ситуацията е неприятна, травмираща и неприемлива за българското правителство, затова очакваме обратния отговор от Гърция, коментира Трайков. По думите му обаче, на този етап страната ни все още няма да подава жалба в Европейския съд в Люксембург и ще изчака отговора на Гърция.

Всички усилия трябва да бъдат концентрирани за справяне със ситуацията", допълни министърът. Той обаче не отговори на въпроса кога на България ще й свърши търпението.

Блокадите на фермерите в Гърция не са насочени по никакъв начин срещу интересите на браншови сектори в България. Тъжно e, когато виждам в някои медии такива мнения. Това заяви от своя страна Магдалина Куманаку. Тя допълни: Уверих министъра, че в този момент гръцкото правителство провежда интензивни преговори и тази ситуация коства доста скъпо и за нашата икономика.

По-рано днес премиерът Бойко Борисов проведе телефонен разговор с председателя на гръцката опозиционна дясна партия „Нова демокрация" Андонис Самарас. Тема на разговора беше блокираните българо-гръцки гранични пунктове и възможността Самарас да съдейства за по-бързо разрешаване на кризата.

По време на разговора, премиерът Борисов запозна лидера на „Нова демокрация" с размера на финансовите загуби, които регистрира бизнесът ни и с невъзможността български граждани да се приберат по родните си места.

От своя страна Андонис Самарас информира Борисов, че на свое заседание "Нова демокрация" е приела и обявила официалната си позиция и призовава гръцките фермери да пропускат превозните средства от и за България, информира пресцентърът на Министерския съвет.

МЗХ и МИЕТ откриха "горещи" линии, свързани с блокадите

 

По-рано днес стана ясно, че по разпореждане на министъра на земеделието и храните е била създадена "гореща"телефонна линия за подаване на сигнали от пострадали фирми заради блокадата на гръцката граница. Телефонът е 985 11 858, e-mail: pkmihaylova@ mzh.government.bg.

Експертите ще приемат информация за реализирани загуби от компаниите. Министерство на земеделието и храните ще отговаря за събиране на данни от фирми, които не са осъществили търговски контакти на храни, напитки, земеделска продукция, дървесина, животни и селскостопанска техника.

Цялата информация ще бъде обобщавана и предавана на сформирания вчера щаб по разпореждане на премиера Бойко Борисов за оценка на загубите от блокираната граница с Гърция. Сигналите и данните ще бъдат обработвани от щаба и след това цялостната справка ще бъде предадена на Европейската комисия за компенсиране на загубите.

Щабът се ръководи от трима заместник-министри: на земеделието и храните доц. д-р Георги Костов, на транспорта, информационните технологии и съобщенията - Камен Кичев и на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов, информира земеделското министерство.

В същото време от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма съобщи, че фирми, които са претърпели загуба по време на блокадата, могат да подават информация на телефон 0800 15 665 или на е-mail hotline@mee.government.bg .

На тези адреси ще бъдат приемани данни за остойностени преки и косвени загуби на производствени предприятия, търговски и туристически фирми вследствие на закъснели или нереализирани доставки, неосъществени туристически пътувания и други. Информацията ще се обобщава в създадения вчера кризисен щаб под ръководството на зам.министрите на икономиката, транспорта и земеделието Иво Маринов, Камен Кичев и Георги Костов. На по-късен етап предстои данните да бъдат предадени на Европейската комисия.

Блокадите по границата с Гърция продължават

 

Продължават протестите и блокадите на гръцки фермери на границата с южната ни съседка. ГКПП Кулата и ГКПП Илинден са затворени. За час затвори и ГКПП Капитан Петко войвода, като пунктът вече работи нормално, както и граничен пункт Златоград. Метеорогичните условия пък усложниха обстановката в районите на ГКПП - Дуранкулак и ГКПП - Кардам на българско-румънската граница.

По информация на румънските гранични власти пътят Констанца - ГКПП Кардам е труднопроходим при зимни условия. Пътят от гр. Шабла до ГКПП - Дуранкулак е непроходим изцяло поради снегонавявания, съобщават още от Гранична полиция. От там препоръчват на български и румънски шофьори да не предприемат пътувания в това направление.

Второ денонощие на ГКПП - Кулата на балгарско-гръцката граница не се пропускат автомобили заради блокада на гръцкия ГКПП - Промахон. На пункта чакат над 200 автомобили предимно товарни.

Гръцки земеделци отново блокираха ГКПП - Ексохи, в резултат на което през ГКПП - Илинден е спряно пропускането на всички автомобили. По предварителна информация блокадата ще продължи до 17 часа.

ГКПП - Капитан Петко войвода затвори за час - от 14 до 15 часа, но вече работи нормално, както и ГКПП - Златоград.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 27.12   537 г. – В присъствието на император Юстиниан I тържествено е осветена новата църква Света София в Константинопол. 1703 г. – Подписан е Метуенския договор...