Гърция най-накрая получи и финансовата подкрепа от европейските си партньори. Активна роля в мерките обаче ще играе Международния валутен фонд (МВФ). Решението беше взето по време на заседанието на лидерите на ЕС в Брюксел. Според постигнатото споразумение Гърция може да получи координирани двустранни заеми от страни в еврозоната и пари от МВФ, ако е необходимо. Европейската комисия и Европейската централна банка ще следят дали южната ни съседка изпълнява необходимите изисквания и дали е нужно да получи заемите.
В официално изявление след заседанието лидерите на държавите в ЕС заявиха, че подкрепят и мерките, които правителството на Гърция прие на 3 март, сред които и амбициозните планове за бързо намаляване на бюджетния дефицит през тази година.
Гръцкият премиер Папандреу заяви след решението, че е доволен. Еврото обаче не можа да се стабилизира толкова бързо и на валутните пазари стойността му остава около 1,334 долара. Търговците не вярват на способността на еврозоната да се справя с проблемите, щом като на сцената излиза МВФ.
След заседанието не бяха посочени конкретни цифри за отпускането на заеми, но според слуховете става въпрос за около 20-22 млрд. евро. Те обаче ще бъдат отпуснати, ако ситуацията в южната ни съседка се влоши. По искане на германския канцлер Ангела Меркел средствата ще се отпуснат след пълното единодушие от страните от еврозоната, което дава право на вето на Берлин.
Френският президент Никола Саркози изтъкна, че 2/3 от тези средства ще бъдат отпуснати от еврозоната, а останалата част - от фонда.