Европа спечели подкрепата на световните лидери за амбициозния си, но бавно изпълним във времето план за "основен ремонт" в еврозоната. Това се случи независимо от натиска на финансовите пазари за вземането на по-бързи решения за дълговата криза, която заплашва световната икономика, коментира агенция "Ройтерс".
На приключилата вече среща на върха на Г-20 eвропейските лидери заявиха, че възнамеряват да работят по конкретни стъпки за интегриране на банковите си сектори. Това е важна стъпка, отдавна желана от САЩ и други страни, които настояваха да се прекрати порочният цикъл натоварените с дълг страни да получават спасителен план за проблемните си банки, което от своя страна да вкарва правителствата им в още по-големи дългове.
Американският президент Барак Обама заяви, че чувството на неотложност сред европейските лидери е било ясно и те са знаели какви стъпки са необходими, за да прекъснат ескалиращата дългова криза.
"Нито една от тях няма да бъде сребърният куршум, който ще реши проблема изцяло... през следващата седмица или две, или пък два месеца. Но всяка стъпка подчертава факта, че Европа се движи към
по-нататъшна интеграция, а не към отхвърлянето й”, коментира Обама пред репортери в края на срещата на Г-20 в мексиканския град Лос Кабос.
Финансовият министър на САЩ Тимъти Гайтнър заяви, че подсилената рамка за широкия фискален и банков съюз укрепва общата валута и ще помогне за възстановяването на икономическия растеж на Европа и
понижаването на болезнено високите разходи по заемите за задлъжнелите страни.
Ръководителят на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард приветства напредъка, като заяви, че "са били засадени семената на един общоевропейски план за възстановяване".
"Няма значение дали ще отнеме дълго време, въпросът е да се направи добре", каза тя и добави, че трябва да се осъществяват паралелно както незабавни, така и по-дългосрочни мерки.