Финансовите лидери от двадесетте най-големи икономики в света си поставиха за цел увеличаването на брутния си вътрешен продукт с 2 трлн. долара през следващите 5 години, предаде „Би Би Си“.
По време на този период страните ще се опитат да увеличат своето БВП с 2% над сегашните нива. Надеждата е, че това ще създаде десетки милиони нови работни места.
Целта беше анонсирана на провелата се през почивните дни среща на Г-20 в Сидни. Голяма среща на финансовите министри от най-големите световни икономики ще се проведе в Бризбейн през ноември.
Финансовият министър на САЩ Джейкъб Лю заяви, че споразумението е ключово за „отварянето на следващата страница“ във възстановяването на световната икономика.
„Членовете на Г-20 заявиха ясно: засилването на растежа и търсенето е на първо място в икономическата програма“, коментира той.
Финансовият министър на Австралия Джо Хоки пък определи споразумението като „безпрецедентно“, допълвайки, че за първи път в него фигурира конкретна цифра.
Групата на 20-те най-големи икономики, които представляват 85% от световната икономика, се ангажира и с предприемането на конкретни мерки за увеличаване на инвестициите и заетостта.
На срещата през ноември всяка една от страните, в които влизат големите индустриализирани държави като САЩ, но и нововъзникващи пазари като Саудитска Арабия и Китай, ще представи детайлна стратегия за растеж пред останалите членове.
Друга тема, която беше засегната по време на дискусиите, е нуждата от разработване на стриктни правила относно трансграничното данъчно облагане.
Прехвърлянето на печалби от страна на фирмите от страни с високи данъци към такива с по-ниски доведе до силно обществено недоволство в САЩ и Великобритания. С подобни практики са известни компании като Starbucks, Google, Apple и Amazon.
Сега от Г-20 излизат с конкретен набор от общи стандарти за споделяне на информация от банковите сметки между държавите. От края на 2015 г. ще заработи и автоматична система за обмен на информация между 20-те страни.