Над 100 работодатели отиват на прокурор, заради укрити осигуровки. За да стигнат до неспазилите закона, данъчните са разпитали над 3 000 работници за това дали бившият или настоящият им шеф ги осигурява на реалните заплати.
Повечето са със заплати, равни или близки до минималния осигурителен праг за съответната длъжност, както и такива, които са били на 4-часов работен ден.
За 100-те работодатели данъчните вече са събрали достатъчно доказателства, които ще бъдат внесени в прокуратурата.
„Съвсем неизненадващо едно голяма част от тези хора потвърждават, че са работили на по-големи заплати от осигуряването, готови са да сътрудничат писмено на данъчните власти", съобщи говорителят на Националната агенция за приходите (НАП) Росен Бъчваров пред bTV.
С промени от тази година укриването на здравни и социални вноски в големи размери се наказва със затвор. В края на 2014 г. парламентът прие на второ четене Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2015 г. В преходните и заключителни разпоредби на закона бяха направени промени в Наказателния кодекс, с които се криминализира укриването на задължителните осигурителни вноски за държавно-обществено осигуряване или за здравно осигуряване в големи или особено големи размери.
При укриване на задължителни осигурителни вноски за пенсия или здраве за над 3000 лева, наказанието е лишаване от свобода до 5 години и с глоба до 2000 лева.
Когато укриването е направено с помощта на орган по приходите или регистриран одитор, наказанието е затвор от 1 до 6 г. и глоба до 5000 лева и отнемане на права.
Ако укритите осигуровки са над 12 000 лева, наказанието е затвор от 2 до 8 г. и конфискация на част или на цялото имущество на виновния.
Ако до приключване на съдебното следствие в първоинстанционния съд задължителните осигурителни вноски за пенсия или здраве се внесат с лихвите, наказанието се намалява на до 2 г. затвор и 500 лв. глоба за осигуровки в големи размери и до 3 г. затвор и 1000 лв. глоба за осигуровки в особено големи размери.