Дадоха официален старт на националния здравен портал

04.03.2009 | 12:28
по статията работи:
До момента 23 хил. държавни служители имат личен електронен здравен запис. Над 95% от лекарите имат интернет достъп в кабинетите си
Дадоха официален старт на националния здравен портал

До сега 23 000 служители на държавната администрация имат личен електронен здравен запис. С всеки ден те стават повече, като целта е до края на годината те да станат 40 000.Това каза на официалното представяне на резултатите по проект "Национален здравен портал и личен електронен здравен запис за 40 000 служители от държавната администрация" министърът на държавната администрация и административната реформа Николай Василев, предаде Агенция “Фокус".

347 общопрактикуващи лекари са се включили в проекта, но те са по-малко от 10% от всички праткикуващи в момента. Те също нарастват с всеки изминал ден, обясни Василев. До момента резултатите са добри, но очакваме да станат още по-добри, заяви министърът.

През 2007 г. двете министерства (Министерството на здравеопазването (МЗ) и МДААР) в рамките на идеите за развитие на електронното правителство и електронното здравеопазване решихме да дадем добър пример чрез съвместен проект, обясни министърът. Финансирането е разделено 50 на 50 между двете ведомства. Обществената поръчка също е проведена съвместно

Изграждането на Националния здравен портал е част от усилията за създаване на обща европейска система в тази посока, коментира Николай Василев.

На 19 март в България ще бъде представен европейският здравен портал от еврокомисаря по здравеопазването Андрула Василиу.

Единствен собственик на данните в електронния здравен картон е пациентът. Това каза от своя страна Юрий Алкалай, председател на Комитета за управление на проекта за Национален здравен портал.

Достъп до Националния здравен портал имат пациентите и специалистите по медицина. Никой обаче няма техническа възможност да влезе и да използва данните.

Националният здравен портал има информационна част. Тя ще дава актуална информация в областта на здравеопазването, а Министерството на здравеопазването ще определя тема за всеки месец. Пациентите ще могат да се информират за своите здравноосигурителни права.

Всички данни се съхраняват в сървърите на държавната администрация в резиденция Бояна.

Предстои Националният здравен портал да бъде интегриран към Европейския здравен портал.

Желателно е всеки гражданин да носи в себе си картонче с ПИН-код за достъп до данните му от личния електронен здравен запис, необходими при спешни ситуации. Това заяви от своя страна заместник-министърът на здравеопазването д-р Валери Цеков. Така при инцидент, при който пациентът не е в съзнание, лекарите могат да влязат в електронния му здравен запис и да проверят необходимата им за лечението информация. Веднъж вписана, информацията не може да бъде променяна или изтривана от никого, освен от лекаря, който е въвел данните.

Всеки гражданин ще получи код за достъп до здравния си запис и ако желае - може да даде право на достъп на лекар, който да вписва постоянно данните за неговото здравословно състояние и прилагано лечение.

В здравния запис ще може да се качват снимки, образни изследвания и пр.

Над 95% от лекарите в България имат интернет достъп в кабинетите си, което дава възможност за достъп до данните от почти лекарски кабинети.

Националният здравен портал е достъпен на адрес www.zdravenportal.bg за всички български граждани, като им осигурява достъп до актуална и точна здравна информация. Той обединява сектора здравеопазване чрез интернет и по този начин предоставя възможност за гражданите и медицинските специалисти ефективно да обменят информация без оглед на географско положение. В него могат да се правят справки за различни медицински услуги и регистри, видове лечебни дейности, a също и пълен набор от нормативни и други документи, използвани в лекарската практика. На портала има също актуални новини от медицината и връзки с други сайтове и портали на здравна тематика.

Порталът е интегриран със система за електронни лични амбулаторни картони. Първите потребители на тази модерна онлайн версия, заместваща традиционните хартиени здравни картони, са 40 000 държавни служители от министерства, изпълнителни агенции, областни и общински администрации от цялата страна, като 23 000 от тези служители вече са получили своите пликове с информация за регистрацията. След оценка на ефективността на системата тя ще бъде разширена за всички здравноосигурени граждани в България. информира МДААР.

Работата по проекта на МДААР и МЗ стартира в началото на 2008 г. След публична процедура за избор на изпълнител разработката и въвеждането му бяха възложени на консорциум "Информационни технологии в здравеопазването”. Основни партньори в него са международната компания InterComponentWare (ICW) и доставчикът на софтуер за общопрактикуващи лекари „Контракс” АД. Това е вторият подобен проект, разработен от ICW в България. През 2007 г. компанията реализира в община Сливница пилотен проект за електронни здравни карти за 1000 хронично болни пациенти.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 25.11   1120 г. – Белия кораб потъва близо до Нормандския бряг. 1667 г. – Опустошително земетресение в Кавказ причинява смъртта на 80 хил. души. 1741 г. – С...