Двойно повече е броят на пътуващите по вътрешни за страната линии отчита Летище София през ноември тази година. 12 517 пасажери са летели до Варна и Бургас. За сравнение през същия период на миналата година те са били 5 985 души, съобщиха от пресслужната на столичното летище.
Същевременно над 218 000 са пътувалите по редовни международни линии. С най-висок ръст по този показател спрямо ноември 2011 г. се отличават авиокомпаниите България Ер, Austrian Airlines, Turkish Airlines, NIKI, British Airways, Air France, LOT.
Общият брой на обслужените пристигащи и заминаващи пътници е 234 168, с което се запазва нивото от 2011 г.
Що се отнася до товарните превози, каргото и пощенски пратки, обработени през ноември на столичния аеропорт, са 1 488 тона. Спрямо същия период на миналата година се отчита ръст на общия обем товари от 5,6%, което се дължи на увеличението от 17% при интегрираните карго превозвачи, информират от летището.
Увеличение самолетодвиженията се наблюдава при вътрешните полети (24%), както и при чартърните и товарните полети.
Излетелите и кацнали самолети са 3 177 на брой. Спрямо миналогодишния период – 3 501, т.е. има понижение от 9%. Същевременно по-малък с 14% е и броят на полетите по международни редовни линии в сравнение с 2011 г.
Всички международни летища в България са подготвени за работа в зимни условия, информираха от Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
Това стана ясно след едномесечна проверка от Главна дирекция “Гражданска въздухоплавателна администрация” (ГД ГВА) на всички технически съоръжения и личен състав на международните летища. Инспекторите са проверили готовността на летищата да осигурят безопасността на полетите и обслужването на пътниците и товарите през зимния сезон на 2012/2013 г.
Проверяващите от ГД ГВА са установили, че пистите за излитане и кацане, пътеките за рулиране, пероните, светотехническите системи, грунтовите площи и периметровите ограда са в добро експлоатационно състояние и планираните мероприятията по подготовката за зимна експлоатация са приключили. Противопожарното и аварийно-спасително оборудване и складовете за гориво-смазочни материали отговарят на изискванията.
Освен това се провеждат регулярни тренировъчни учения на аварийно-спасителните групи и служби, съгласно утвърдения авариен план в съответствие с изискванията. Използваните съоръжения и техника са с технически, метрологични и сертификационни обслужвания.
Сградният фонд е подготвен за зимна експлоатация, съобщават от ведомството. На инженерните системи и инсталации са извършени необходимите профилактики и функционират нормално. Необходимите количества гориво за отоплителния сезон са осигурени, а чекин гишетата, багажните ленти и информационните системи работят нормално.
За обработка на въздухоплавателните средства са осигурени достатъчни количества противообледеняваща течност, а за третиране на изкуствените настилки по летателното поле карбамид и течност, придружени със съответните лабораторни анализи и сертификати.
Снегопочистващата техника е подготвена за експлоатация, с преминало сезонно техническо обслужване. Извършени са пробни тестове за работа при лоши метеорологични условия. Разработени са планове за поддържане на летищата при зимни условия с приоритети за действия съобразени с конкретните условия.