Дефицитът на държавите от Европейския съюз (ЕС) отчита лек спад през второто тримесечие на 2014 г. в сравнение с първото такова. Показателят се е свил до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП) на страните членки, докато за месеците между януари и март е бил в рамките на 3,1% от БВП, показват данните на европейската статистическа служба Евростат.
По отношение на държавите, влизащи в еврозоната, дефицитът там също отчита леко понижение до 2,5 на сто от БВП за месеците от април до края на юни за разлика от 2,6 на сто за първото тримесечие на годината.
За второто тримесечие на 2014 г. общо приходите в държавните бюджети на всички 28 страни в рамките на ЕС са намалели слабо до 45,1% от БВП за разлика от 46% през първото такова. От друга страна всичките разходи на страните членки са се свили до 48,2 на сто от БВП през разглеждания период в сравнение с предходния отчетен период.
Според данните на Евростат между месеците април и юни приходите за страните от еврозоната са намалели от 46,6 на сто от БВП в сравнение с 47,6 на сто за януари-март. Заедно с това има ограничение на разходите на тези държави от 50,1 на сто през първото тримесечие на годината до 49,1 на сто за второто.
В началото на седмицата стана ясно, че Европейската комисия (ЕК) ще предупреди пет държави от еврозоната, в това число Франция и Италия, че проектобюджетите им рискуват да нарушат правилата на ЕС. Това се случва седмица, след като всички страни от 18-членния валутен блок предадоха своите бюджети за следващата година за преглед от страна на ЕК.
Първата официална стъпка, която Брюксел може да приеме при отхвърлянето на бюджетите, е да ги изпрати обратно за ревизия. Решението за финален отказ може да бъде взето до края на месеца. Освен Франция и Италия, подобни искания ще има за проектобюджетите на Австрия, Словения и Малта, твърдят източниците.